| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tante, prací soda je uhličitan sodný. Čemu se říká "soda na změkčování vody", to nevím, ale předpokládám, že jde o totéž, tedy taktéž uhličitan sodný, který z vody vychytává vápenaté a hořečnaté ionty za vzniku nerozpustných sraženin. Proto se používá na to praní.

Dodekahydrát mi zní divně - nemá to být dekahydrát? Ve formě dekahydrátu se soda používá.
Perkarbonát je lidový název, ale pokud vím, je to směs prací sody s peroxidem. Peroxid z něj by měl pleny bělit. Ta soda v něm -no, ta jen sráží vodní kámen.

Ono vůbec to změkčování vody sodou je takové pofidérní, prootže funguje tak, že se ionty vysrážejí. Ale kde se vysrážejí? Pomáhá to v tom, že se nevysrážejí třeba na součástech pračky, protože to udělá takové spíš vločky. Ale myslím, že ty vločky se do plín vesele nachytají a můžou dělat tu zapranost.

Nebo dělají zapranost sraženiny mýdla se zbývajícími ionty - tak možná přidat sodu?
Ale taky je možné, že zapranost dělá směs sraženin mýdla s těmi vločkami a tam žádné dávkování nepomůže.

Já sama takhle neperu, takže vlastní zkušenost poskytnout nemůžu.

Nějak bych v procesu někde přitvrdila octem, ten rozpouští alespoň ten uhličitan vápenatý a hořečnatý, tj. ty vločky. Na vápenaté a hořečnaté mýdlo nevím, jestli zabere, ale trochu myslím jo.

Jinak můžeš klidně vybělit Savem - funguje na stejném principu jako peroxid, tj. taktéž pomocí kyslíkových radikálů, ale je účinnější.

A nakonec - ehm, překvapilo mě, že o radu žádáš zrovna mě - já přece nejsem chemik ~;)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.