Podrobněji viz moje diskuse s autorkou
tohoto článku:
Vážená paní redaktorko, chtěla bych vás poprosit o přesnou citaci pasáží těch návrhů zákonů, které mají omezovat péči PA v domácím prostředí, článek jsem četla zde: http://www.tribune.cz/clanek/23872 a žádný odkaz na zdroj u něj nemohu najít. Navrhované zákony jsem prohledala podle několika klíčových slov, ale nepodařilo se mi v nich nic závadného najít. Moc děkuju, JP
Dobrý den,
tady je odkaz na zákony, jde o zákon o zdravotních službách a zákon o specifických zdravotních
službách - tedy tzv. reformní zákony, kteé teď čeká třetí čtení ve
sněmovně. Já se momentálně zabývám částí týkající se porodů mimo
nemocnice - nejen, že je zdravotní pojišťovny nebudou nadále platit,
ale dle návrhu hrozí postih porodním asistentkám, které by ženám mimo
zdravotnická zařízení s porodem pomáhaly.
Návrhem se zabývá také Liga lidských práv, rozbor ohledně porodů v bodě sedm
http://www.ferovanemocnice.cz/data/10pripominek_zdravotnicke_zakony.pdf
Návrh zákona je zde
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=405&CT1=0
Zmiňovaný paragraf je paragraf číslo 11, kde mimo jiné stojí, že
zdravotnické služby je ožno poskytovat pouze ve zdravotnických
zařízeních, což má podle některých právních výkladů znemožňovat práci
porodních asistentek u porodů doma.
V paragrafu 114 se pak hovoří po finančních postizích za neoprávěné
poskytování zdravotní péče.
Když jsem se ptala pana poslance Štastného, myslela jsem třeba, že se bude bránit výkladu, podle nějž to umožňuke zákaz PA u porodů doma, ale naopak, on to přesně tak chápe a schvaluje.
Mluvila jsem pak ještě s jedním právníkem a ten říkal, že zákon se nejspíše bude obcházet, nicméně PA se bojí. A pak je tam podle něj ještě jedna věc - toti žpovinná přeregistrace ZZ do tří let, kdy by nejspíš ei ty PA, které zatím jakés takés povolení mají, o toto přeregistrováním přišly.
Hezký den, RW
Milá paní RW,,
moc děkuju za upřesnění. Já jsem v tom zákoně pátrala už předtím a dospěla jsem k závěru, že porody doma nijak (víc) neomezuje. Specifikuje totiž druhy péče včetně ošetřovatelské péče, " jejímž účelem je udržení, podpora a navrácení zdraví a uspokojování biologických, psychických a sociálních potřeb změněných nebo vzniklých v souvislosti s poruchou zdravotního stavu jednotlivců nebo skupin nebo v souvislosti s těhotenstvím a porodem, rozvoj, zachování nebo navrácení soběstačnosti; její součástí je péče o nevyléčitelně nemocné, zmírňování jejich utrpení a zajištění klidného umírání a důstojné přirozené smrti" (§5, 2. g)). V §10, 1. b) se uvádí ošetřovatelská péče jako zdravotní péče, kterou lze poskytovat ve vlastním sociálním prostředí pacienta. Proto jsem dospěla k závěru, že tento zákon samotný porody doma spíše neomezuje (což mi potvrdila i Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv - že zákon se staví k PD asi spíše liberálněji, naopak omezuje práva pacientů a jejich zákonných zástupců ohledně očkování). Problém stále je spíše ve vyhlášce, která klade nesplnitelné požadavky na personální a technické vybavení porodních asistentek, pokud chtějí pracovat skutečně samostatně, k čemuž jsou nuceny být registrovány jak zdravotnické zařízení. V současné době tuto registraci nemá ani jedna porodní asistentka v ČR (té mojí vypršela posledního srpna a teď jí běží nějaká lhůta pro její obnovu).
Ovšem zákony jsou psány tak šalamounsky, že čert aby se v nich vyznal, dochází k mnohým právním výkladům, těžko lze předpokládat, že poslanci a senátoři skutečně do detailu vědí, pro co hlasují.
Naštěstí jsme členskou zemí EU a její legislativa je pro nás závazná, jen to ještě potrvá, než se to projeví v praxi.
Děkuju a přeju hezký den, JP