Přidat odpověď
Vyhláška je jedna věc, medicínská stránka věci druhá. Opravdu se má podle vás vyšetřovat u varlat jen to, zda jsou uložená v šourku? Varlata se vyšetřují pohmatem, nezjišťuje se jen uložení, ale i jejich velikost, symetrie, nadvarlata, obaly varlete, apod. Při vyšetření lze pohmatem zjistit zda není varle menší (což může být problém a ev. i problém řešitelný či neřešitelný v závislosti na dg.), zda tam není hydrokéla, varikokéla, spermatokéla.... U větších třeba i nádor. Přetahování předkožky má u nás velkou tradici a většin a matek svým synům předkožku přetahuje jakmile se uvolní (že někdo zbytečně předčasně a řeší to už na porodnici je druhá věc). Pokud někdo žije v kultuře, kde se dělá obřízka, tak tento problém nemá. Stejně tak naopak, jsou kultury, kde se předkožka od raného dětství nepřetahuje, pak i tam chápu jiné řešení a jiné prohlídky.
U předkožky se kontroloje její přetažitelnost, kontroluje se kůže žaludu, zda tam není zánětlivé ložisko, u hodně malých dětí novorozenců a malých kojenců se snaží lékař přetáhnout předkožku jen pár milimetrů aby viděl ústí močové trubice, aby vyloučil např. hypospádii, v porodnici to velmi často nejde, takže pak to je PLDD. K tomu samozřejmě patří otázky směrem k rodiči, zda při močení dochází k nafukování předkožkového vaku u dětí, kterým předkožka stáhnout nejde, zda jde proud moči rovně a silně nebo má dítě problémy při močení a močí třeba přerušovaně atd.. Spoustě rodičům některé příznaky nemusí připadat jako příznaky, ale berou to jako normu, proto ty otázky a vyšetření.
V každém případě souhlasím s názory, že lékař má informovat, ale ne zas tak paranoidně jak na tom některé trváte. POkud jdu na preventivku ke gyndaři očekávám pečlivé vnitřní vyšetření, pokud jdu s bolestí v krku, očekávám vyšetření krku, pokud mi bude chtít navíc udělat stěr, tak mi to oznámí a nevrhne se na mne. O vyšetření prsou je také nouze, měl by je dělat á půl roku až rok každý gynekolog, bohužel tomu tak nebývá a proto je dobře, že někteří praktici toto vyšetření dělají, k tomu patří samozřejmě i info, jak provádět samovyšetření. Ona ne každá žena si totiž vyšetření dělá a na preventivky chodí, takže i pohmat jednou za dva roky něco řekne, je pravda, že až o pokročilém nádoru většinou nebo o jiné chorobě než nádoru, ale vyšetření to vhodné je.
Předchozí