Přidat odpověď
Ano, transatlantický let odpovídá cca 30 snímkům plic. Zvýšená dávka kosmického záření (měřitelná) se ale týká jenom nadzvukových letů. Třeba CT břicha odpovídá 500 snímků.
Zástěrky: u holčiček by se měly dávat vždycky, protože všechna vajíčka už jsou vytvořena, kdežto u chlapečků se zárodečné buňky tvoří průběžně. Nicméně my dáváme zástěrky u klukům, protože se jedná o vysoce aktivní tkáň, která je kromě gametických mutací zvýšeně citlivá i na somatické mutace.
Ještě před r. 1997, kdy byl přijat atomový zákon, se udávalo riziko pravděpodobnosti vzniku nádorového onemocnění indukovaného zářením 7%, dnes se udává 11%. Takže opatrnost je na místě.
Toto všechno jsou populační hodnoty a populační rizika, netýkají se jednotlivců. Riziko u jednotlivce je závislé na mnoha faktorech: jakost záření, velikost ozářené plochy, parametry ozáření, váha a výška, množství podkožního tuku, některé metabolické faktory, atd. Existují třeba některé poruchy metabolismu aminokyselin, které zvyšují citlivost k záření 100x. Protože se ale nijak standardně nevyšetřují a my předem nevíme, kdo je citlivější, musíme ke každému jednotlivci přistupovat tak, aby přínos převýšil rizika. Toto je bohužel na nekonečnou práci s indikujícími lékaři i pacienty, kteří mají pocit, že bez rentgenu nejsou dost vyšetření.
Předchozí