Jinak o toxoplasmose jsem kdysi sepisovala krátký informační text, tu je, pokud si chceš přečíst obecné informace - akorát umáznu své jméno
Toxoplazmóza (zpracovala )
Toxoplazmóza je onemocnění vyvolané parazitem - kokcidií Toxoplasma gondii. Toxoplazma je vnitrobuněčný jednobuněčný parazit s kosmopolitním rozšírením. Konečným hostitelem této kokcidie jsou výlučně kočkovité šelmy, v jejichž střevě dochází k pohlavnímu rozmnožování Toxoplazmy a vytváření tzv. oocyst - infekčních částic. Oocysty jsou pak spolu s trusem vylučovány do prostředí, kde se jimi může nakazit mezihostitel. V těle mezihostitele probíhá nepohlavní rozmnožování parazita. Mezihostitelem se může stát v podstatě jakýkoliv teplokrevný živočich včetně člověka.
Toxoplazma v těle mezihostitele (člověka) vytvoří tkáňové cysty v různých tkáních a přetrvává doživotně.
K nákaze člověka může dojít jednak (častěji) z nedostatečně tepelně opracovaného masa z mezihostitelů Toxoplazmy (z tkáňových cyst), nebo (vzácněji - cca 6.5% nákaz) z trusu nakažených koček. Oocysty Toxoplazmy, obsahující tzv. sporozoity, v kočičím trusu nejsou infekční ihned po vyloučení, k jejich aktivaci dochází na volném vzduchu. Infekční pak zůstávají řadu měsíců.
Promořenost české populace toxoplazmózou je cca 30%, většina lidí se s ní ale setká spíše v pozdějším věku. Mladé ženy jsou zpravidla vnímavé (tedy nepromořené) - infekci toxoplazmózou prodělalo zhruba 15% žen v reprodukčním věku.
Infekce toxoplazmózou
Toxoplasma gondii je původcem onemocnění zvaného toxoplazmóza. U člověka probíhá ve většině případů podobně jako běžné, chřipce podobné horečnaté onemocnění, za které bývá často zaměněna. Po odeznění příznaků akutní infekce přežívá parazit v člověku ve formě tkáňových cyst až do konce života. Vážné následky může mít toxoplazmóza u osob s poruchami imunity (u pacientů s AIDS, nebo při podávání imunosupresiv apod). Nejnovější výzkumy ukazují, že přetrvávání cyst v nervové soustavě má vliv na chování nakaženého jedince. Prof. RNDr. Jaroslav Flegr (UK- PřF) mimo jiné publikoval docela šokující závěry obsáhlé studie, ve které doložil průkazně vyšší výskyt cyst toxoplazmy u účastníků dopravních nehod oproti běžné populaci. Zdá se, že lidé s toxoplazmou o něco pomaleji reagují v kritických situacích a jsou méně opatrní.
K tomuto tématu doporučuji Flegrovu knížku Pozor, toxo
Dále je uvažována možnost, že toxoplazmy mohou být spouštěčem schizofrenie, prostřednictvím ovlivnění dráhy dopaminu.
Toxoplazmóza a těhotenství.
K infekci plodu dochází v situaci, kdy těhotná žena vnímavá vůči infekci (tj. nepromořená) je infikována toxoplazmózou během těhotenství. Význam postižení plodu souvisí se stářím těhotenství, především v prvím a částečně druhém trimestru jsou postižení plodu velmi závažná a jsou indikací k přerušení těhotenství.
Typy postižení plodu:
• Rozmnožující se parazit způsobuje u plodu zánětlivou reakci s tkáňovými nekrozami (odumření částí tkáně), kde později dochází až k tvorbě kalcifikací (zvápenatění) - především v mozku a v očích - neurologické postižení, epilepsie, slepota...).
• V časnější graviditě díky chybění vlastní obranyschopnosti plodu může dojít k masivnímu zmnožení parazita a závažným následkům (encefalitida - zánět mozku, hydrocefalus - vodnatelnost mozku, hepatitis - zánět jater, ascites - vodnatelnost břišní dutiny apod.).
• V pozdějších fázích těhotenství jsou příznaky mírnější (ložiska v mozku, hydrocefalus) nebo zcela chybí, ale následky se mohou projevit v dětském věku – nejčastěji chorioretinitida - zánět oční sítnice.