Musí vás to především bavit. Co se týče rozpočtu - hodně záleží na tom, jakou máte představu. Jestli to budete brát "od podlahy", je to zoufale málo, jestli budete opravovat a dodělávat jen to nutné, mohlo by to stačit (záleží, v jakém stavu dům je). My jsme rekonstruovali (a stále rekonstruujeme) starý statek. Jenže dost to přizpůsobujeme tomu, co tam už bylo. Hodně si rozmýšlíme, co je skutečně potřeba předelat a co ještě třeba 10-20 let vydrží. Nic nepředěláváme jen proto, že to není úplně podle našeho gusta (např. nebouráme funkční obklady v koupelně, i když bych si třeba vybrala jiné). Ono to má ve finále svoje kouzlo. Architekta nemáme, můj chlap je technicky hodně zdatný a já zase esteticky
(+ mám základy historické architektury), doplňujeme se. Nad vším hodně přemýšlíme, jak se to v té době dělalo a co je rozumné přizpůsobit "původnímu stavu", to přizpůsobujeme. Např. malujeme vápnem, topíme dřevem (máme kamenné zdi a tohle má svojí hlubokou logiku)...Chce to hodně koukat kolem sebe, něco si o tom přečíst a jde to. Bereme si jednotlivé řemeslníky, ale hodně toho zmákneme sami.
Výhoda je ta, že i s celkem málo penězi jsme mohli hned bydlet (dodělali jsme jednu místnost a hned se nastěhovali) a nemuseli jsme si brát hypotéku. Pak taky to, že kolem domu je už stará zahrada (vysoké stromy atd). Do nového bych nechtěla, chyběl by mi normální sklep, půda a alespoň malá stodola. Taky bych se klepala, kdy nebudeme mít práci, budeme to muset prodat a šupajdit do podnájmu, abychom splatili hypotéku. Teď, kdyby jsme neměli peníze, tak prostě už nějak bydlíme, i když zdaleka není hotovo.