Přidat odpověď
Ať už chceme nebo ne, ponožky jsou většinou každodenní součástí našeho oblečení. Vynecháváme je akorát v horkých letních dnech, ale jinak nás provází doslova „na každém kroku".
Ponožky na nožky
Ponožky nosí muži, ženy i děti, a to v různých oblastech světa. Ponožky se zhotovují z bavlny či umělých vláken a chrání nohy před zimou, odřením a izolují nohy od obuvi.
Vynález jménem ponožka
Ponožky nejsou žádným novodobým výmyslem, vždyť se používaly již v 8. století před našim letopočtem! První ponožky měly ale zcela odlišnou podobu, než ty, které známe v dnešní době. Jednalo se spíše o zvířecí kůži, která sloužila jako výplň do bot. Až později se začaly kusy kůže nebo látky sešívat a mohly se tak natahovat na nohy. Nejstarší ponožky byly zhotovovány za účelem ochrany chodidla před poraněními a odřeními. Pletené punčochy se dokonce našly v egyptské hrobce.
Označení ponožky (anglicky socks) je odvozeno od latinského soccus. Ponožky používali starořímští komediální herci i římští legionáři v době Julia Caesara. Ponožky se rychle staly vítaným doplňkem, které bránily chladu a začaly se všeobecně používat.
Jak doba plynula, ponožky byly shledávány nejen jako praktické, ale i módní a společenské. V 6. století se ponožkám říkalo ovinovačky a v Evropě začaly být nošeny svatými osobnostmi na znamení čistoty. Okolo roku 1000 n. l. začaly ponožky symbolizovat bohatství a nosila je tamní šlechta. Od 16. století se začalo více experimentovat se samotným designem ponožek. Lehké zdobení ponožek se stalo módním hitem. Ponožky se vyráběly ze všech dostupných materiálů.
V dnešní době je k dispozici široký sortiment ponožek. Ponožky mají různé barvy, vzory, délky a provedení a bereme je jako samozřejmou součást života.
Předchozí