Inspirována Monty a dalšími úspěšnými hledačkami v minulosti, jsem se před pár týdny taky vrhla na pátrání v matrikách. Na začátku jako naprostý laik, teď už přelouskám jak stará písma, tak i tehdejší němčinu, latinu a starou češtinu
Příjde mi to trochu jako skládat puzzle a ztrácím tím víc času, než si vzhledem ke své práci můžu dovolit
. Už mi nezbývá mnoho, abych se prokousala až na "začátek", tedy k roku 1635, ze kdy se dochovaly nejstarší třebíčské matriky. V některých bočních větvích se mi to podařilo, ale v té, která mne na tomto místě zajímá nejvíc, jsem narazila na několik oříšků. Tak zkouším, jestli mi některá z vás zběhlejších dokáže poradit.
1) je možné, že má člověk v zápisu svatby napsané jiné křestní jméno? konkrétně Franz místo Jakob - buď jako důsledek toho, že se zapisovatel spletl, nebo jako druhé křestní jméno (příp. jméno od biřmování, apod)?
Jinak to totiž sedí - vzal si "správnou holku" Marii, dceru Johana Kříže, která je uváděna jako matka další generace předků, rok svatby odpovídá (cca 2 roky před narozením prvního potomka). Příjmení ženicha je ale bohužel v tom místě velmi časté, mám vypsané všechny lidi toho jména v daném období a žádný Franz vhodného stáří (ani přibližně) tam není.
2) je možné, aby u dvou příbuzných rodin, žijících ve dvou různých domech došlo k tomu, že pokud v jedné rodině zemřeli v dětství všichni synové a zbylé dcery se provdaly, tak ten dům by převzal druhý (mladší) syn z té druhé rodiny? Hypotéza je podpořena tím, že všichni muži (oba otcové i oba synové jednoho z nich) byli soukeničtí mistři a v obou domech byly pravděpodobně soukenické dílny, což by asi nemohly převzít ty dcery, že?
Díky předem za rady, pokud se "prokoušu na začátek", tak toho budu moct s klidným srdcem nechat a zase věnovat čas práci