Přidat odpověď
„Obohacené klece“
Evropská unie má od roku 2012 zakázat klasické bateriové klece, avšak ty budou jen nahrazeny tzv. obohacenými klecemi. V praxi to znamená, že každé slepici přibude plocha zhruba o velikosti pohlednice, výška klece se zvýší o 5 cm a každá klec bude povinně vybavena malým hnízdem (jedním na celou klec, což vede k zápasům mezi slepicemi), stelivem (na hnízdě – malý prostor) a hřadou. Je zjevné, že utrpení nosnic se tím zmírní jen minimálně. Zvětšení klecí je spíše symbolické. Obohacující předměty těžko vynahradí přirozené prostředí – ve studiích poruchy chování neodstranily. Nátlak producentů navíc může vést k odložení zákazu klasických klecí o 10 let.
„Z chovu na podestýlce“
Takzvaný chov slepic na podestýlce.
Takzvaný chov na podestýlce funguje spíše jako reklamní trik, neboť mylně navozuje dojem „slepiček na zahrádce“. Podestýlkové drůbežárny přitom nejsou o nic méně průmyslové a nápadně se podobají halám s brojlerovými kuřaty.
Podlaha s podestýlkou je pro slepice jistě lepší než drátěná klec, neboť jim v určité míře umožňuje hrabat v zemi či se popelit v půdě. Slepice však v těchto drůbežárnách taktéž žijí v halách bez oken, mají narušenou sociální hierarchii, trpí nemocemi, infekcemi a mají minimální možnost pohybu. Na jednom metru čtverečním se může mačkat až devět slepic. Podle některých studií dochází v těchto systémech dokonce k vyššímu výskytu nemocí, kanibalismu a úhynu, a to v důsledku „špatného managementu“.
Předchozí