Po pravdě, opravdu nebudu číst všechy studie o SIDS a faktorech, které jeho riziko zvyšují
Nemyslím si, že by byly psány účelově, ale zároveň si nedovedu představit, jak by se asi souvislost s očkováním prokazovala/vyvracela. Že bychom třeba tady u nás v republice nějakých 10 let polovinu dětí neočkovali a pozorovali, jestli mají nižší/vyšší incidenci SIDS? Nebo bychom je očkovali až od 8. měsíce a pozorovali, jestli incidence SIDS klesá? To by bylo fajn
O žádný seriózní argument se nepokouším, není třeba. Společné spadní rodičů s malými dětmi považuju za přirozené a prokazatelně přínosné, a reakce ve smyslu, že to ovšem zvyšuje riziko SIDS, je vlastně moc pěknou ukázkou ne-celostního přístupu (nejen) v lékařství. Psychika se nebere v potaz, pokud není vyloženě stižena nějakou chorobou, zkrátka psychická pohoda dítěte musí jít stranou, protože společné spaní možná zvyšuje (byť opravdu velmi nepatrně) riziko (už tak velmi nepatrné) SIDS.
Incidence SIDS v ČR je cca 20 dětí ročně, to je cca jedno dítě z 50 000. To už možná víc kojenců padne za oběť dopravním nehodám, přesto jsem se nesetkala s varováním "nevozte své děti autem". Dá se nějak zjistit, kolik z těch cca 20 dětí spalo se svými rodiči, zda byli rodiče nekuřáci, nepili alkohol, měli tvrdou matraci, dítě nebylo přehřáté, zkrátka zda i za dodržení těchto podmínek dítě zemřelo (pokud vůbec zemřelo v noci ve spánku) a příčina nebyla zjištěna? Jo, pokud by to byla velká část z nich, stálo by to za zamyšlení; jinak se to ale utápí v té spoustě ostatních rizikových faktorů a možná jen díky tomu, že je to jeden z mála, který můžeme ovlivnit, se zdá, že má nějakou váhu.