Přidat odpověď
Odpověď na první otázku je ano - lepek je směsí bílkovin, má tedy pro nás nutriční přínos jako jiná rostlinná bílkovina - zejména ve vegetariánské stravě dost významně zajišťuje přísun bílkovin, především z vysokolepkových obilnin, jako je třeba špalda.
Na druhou otázku už je to složitější. Vpodstatě ne, lepek neobsahuje žádnou aminokyselinu, která by nebyla zároveň obsažena v živočišných bílkovinách. Ale zas je dobré si uvědomit, že bezlepková dieta obvykle zahrnuje i bezlepkové pečivo a mouku (sice bez pečiva i mouky lze žít, ale neznám ani jednoho celiaka, který by si bezlepkové pečivo a mouku nekupoval - znamená to dosti extrémně překopat systém vaření a není pak jednoduché zajistit dostatečný příjem některých látek obvykle čerpaných z obilnin).
A bezlepkové pečivo a mouka není nic moc dobrého. Mouka obvykle obsahuje dost rýže, kukuřice a manioku - tedy dovozových plodin, což třeba já sama nepovažuju za moc dobré - patřím k propagátorům převážné konzumace lokálních plodin). Ale třeba také příměs guarové gumy a lupiny - která jsou dost alergenní.
A pak také velmi často obsahuje sóju - opět silný alergen, navíc extrémně častý "hostitel" aflatoxinů.
Zkrátka "péci bezlepkově" je složité, protože lepek je to, co umožňuje pečivu držet pohromadě, co umožňuje péci tmavý chléb česko -polského typu atd.
A bezlepkové pečivo znamená slušný "balík éček", aby to alespoń trochu vypadalo jako pečivo.
Vynechání lepku má smysl u celiakie, diskutuje se přínos u syndromu dráždivého tračníku a některých dalších chorob.
Preventivní vynechání lepku sice vyloženě neškodí, ale může s sebou nést určité škodlivé konsekvence - viz. bezlepkové mouky.
Předchozí