Přidat odpověď
Ahoj, umělá sladidla nejím ani sama, takže je samozřejmě nechci dávat ani dítěti.
Takže ano, řeším to a snažím se jim vyhnout, je-li jiná volba.
Asi takhle - jsou léčiva, kde důležitost léčivé látky pro mě převáží nelibost nad přítomností látek, které nechci dítěti dávat (třeba proč sakra je dětský Panadol obarvený azobarvivem).
Ale u nějakých potravinových doplňků bych se na to úplně vy... a věci se sladidly a divnými barvivy (samozřejmě mi některá nevadí, třeba karoteny, že) se snažím nejíst a nedávat dítěti. S cyklamáty obzvlášť. Aspartam bych v dávce odpovídající léčivu vzala na milost, sice se taky nejeví jako nic dobrého, ale jeho efekt je zřejmě (podle toho, co jsem četla) víc úměrný dávce. Tj. když nejím ty hromady aspartamu v potravinách (kde je množství mnohem vyšší než v tabletě), tak jako přimhouřím oko.
U těch tablet, o kterých píšeš, chápu přítomnost sladidel právě kvůli té velikosti - kdyby tam byla glukóza, tak by pro stejnou sladkost byla tableta ještě dvojnásobná. Takže si myslím, že se tam sladidla dávají proto, aby tablety byly menší.
Něco jiného je, jak píšeš níž, přítomnost kys. sorbové a benzoové. Tam to chápu, riziko zkažení léčiva představuje riziko výrazně vyšší než riziko vyplývající z (celkem malé) dávky konzervantu. Možnost kontaminace mykotoxiny, možnost mikrobiálního rozkladu účinných látek na neznámé metabolity...bych riskovat nechěla. Takže konzervanty neřeším.
Předchozí