S pokusem o vegetariánské stravování mám zkušenost - asi 8 let. Za tu dobu jsem nabyl přesvědčení, že je možné se travovat vegetariánsky a mít zdravé děti. Má to však řadu úskalí a ty pokud nastanou, tak ohrožení zdraví hrozí a je pak otázkou priorit, kam až v tom vegetariánství chcete zajít a co pro to obětovat (já jsem od vegetariánství upustil). Že vy jste vegetariánka je jedna věc, to jak budete krmit svoje děti je věc druhá, avšak podstatná. Vaše tělo je již vystavěno a to z jídla, které do Vašich 19-ti let obsahovalo maso. To, že se teď cítíte dobře může být také způsobeno tím, že Vaše tělo ještě stále spotřebovává zásoby určitých látek, které si v dětství vytvořilo. Vegetariáni však obvykle mají k masu odpor a odmítají ho nejen jíst, ale s ním (obvzlášť v syrové podobě) nějak manipulovat, tedy předpokládám, že dětem budete ordinovat bezmasou stravu. Co z toho plyne?
1.) Veškerý stavební materiál pro svoje tělo budou děti přijímat jen z rostlinné stravy. Bude pro vás mnohem obtížnější vytvořit pro ně dostatečně pestrou stravu, která by byla zároveň natolik chutná, aby by ji v plném rozsahu jedly. Příprava jídel a shánění surovin vám zabere více času.
2.) Pokud budou dětem ve stravě chybět nějaké látky, nebudete to schopna zjistit (běžná dostupná lékařská vyšetření to neumožňují), poznáte to až ve chvíli, kdy už budou mít poškozené zdraví.
3.) Výrazně jim zkomplikujete život s ohledem na jejich budoucí stravování ve školce, škole, na táboře, na výletech, v nemocnici a pod. Děti budou mít vždy punc "jinakosti" a budou v dětském kolektivu vždycky trošku jako podivíni.
4.) Čeká vás tvrdý konflikt s příbuznými, budete muset okřikovat děti dožadující se chlebíčku se šunkou na návštěvě a pod.
5.) Naše zdravotnictví v určitém smyslu počítá s obvyklou stravou obsahující maso. Běžně používané léčebné postupy mohou na vaše děti fungovat jinak, budete tedy muset hodně vážit, jakého lékaře volit.
Jako šanci, jak to celé přežít doporučuji být v co nejtěsnějším kontaktu s nějakou skupinou vegetariánů, kteří tak již dlouho žijí, vegetariánsky vychovávají své děti - www.joga.cz např. Od nich čerpat zkušenosti. Pokud vám tito lidé budou sympatiční a přijmete jejich životní styl, OK. Pokud se mezi nimi začnete cítit čím dál divněji a budete mít pocit, že vám díky tomuto životnímu způsobu "utíká život mezi prsty", pak bych s vegetariánstvím přibrzdil.
Já stále více přijímám názor, že v životní zkušenosti našich předků včetně jejich stravovacích zvyklostí je třeba uchovávat v úctě a ne je šmahem zahodit, je v nich více moudrosti, než si povrchně uvědomujeme. Vzít svět tak, jaký je a hledat v něm moudrost a krásu je jedna cesta. Vymyslet svět jinak, jít proti proudu a snažit se ho změnit k lepšímu je cesta druhá. Oba přístupy jsou poněkud extrémní. Rovnováhu mezi nimi si musí najít každý sám.
Předchozí