Přidat odpověď
Tak jsem tu zpět. Ukázalo se, že je to trochu složitější.
Dle informace od jednoho obyvatele vesnice jsme se dozvěděli, že kousek nad námi byl dříve statek, kde se skladovaly nějaké látky... nevím co konkrétně, tipuju to buď na chemikálie nebo hnojivo nebo něco podobného. Dřív se to asi tolik neřešilo, takže se to dostalo i pod zem a do spodní vody.... konkrétně to ničí zrovna ten pramen vody, který máme na pozemku my. (Okolní sousedé prý mají vodu z jiného - nezávadného - pramene).
Statek už tam nefunguje, už je z toho uděláno normální bydlení. Hledala jsem nějaké informace na netu a dostala jsem se až k informaci, že existuje něco jako "odstraňování starých ekologických zátěží", vše je pod Ministerstvem životního prostředí, Odbor ekologických škod. Je k tomu hromada dokumentů a odkazů a směrnic apod. ... nevím, jestli se do toho pouštět nebo ne. Jednak tomu všemu rozumím spíš jen částečně, za druhé asi nejsem ta pravá, která by to měla řešit - šlo by o zdlouhavý proces, papírově náročný - dokládání dokumentů apod. a já ani nejsem vlastníkem naší chalupy, o sousedovic domě nemám zas tolik informací, takže nevím, jestli by splnil podmínky pro žádost dotace na odstranění st.ek.zátěže... Nechci nikoho dostat do žádných problémů, ale zas se mi nechce tahle možnost úplně pouštět, když tu nějaká malá naděje na vyčištění toho pramene je.
Co byste na mém místě dělali vy?
Vytiskla jsem si dokument, kde je asi 13 bodů, které se musí splnit/doložit při žádosti o podporu z OPŽP, ale nevím na koho se obrátit - jestli na OÚ nebo rovnou na souseda a zkusit to s ním prodiskutovat. Obávám se, že už jen z tohoto dokumentu vyplývá, že s tím bude hodně starostí a papírování okolo, o nějakých průzkumných pracech nemluvě, a někoho, koho zrovna nepálí problém s vodou, asi nebude mít moc ochoty to začít řešit. Navíc, když není jisté, že ta dotace bude přiznána (a to nemluvím o tom, že je tam asi i nějaká fin. spoluúčast žadatele).
Předchozí