Přidat odpověď
požádat o rozdělení SJM nestačí, pro účely exekuce se to ze zákona bere tak, jak by majetek rozdělený nebyl. výjimkou snad jedině je, pokud by věřitel předem o rozdělení majetku věděl, jinak se to bere tak, že věřitel nemohl rozdělení předpokládat, čili je nárok při exekuci postupovat tak, jako by majetek rozdělený nebyl.
Exekuční řád, § 42
(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze provést také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely nařízení exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že byl smlouvou zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.15)
(2) Při provádění exekuce se také nepřihlíží ke smlouvě, kterou byl zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů o majetek, který patřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky. Totéž platí, byl-li smlouvou rozšířen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů o majetek povinného, který nepatřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky.
Předchozí