na Marxe mi nesahej
.
Já bych snad dnes, vzhledem k tomu, jak je to slovo používáno, oddělila i Marxe a tzv. marxismus.
Já ho vnímám jako významného filosofa i ekonoma, jehož myšlení bylo velmi ovlivněno osobní zkušeností s dobou a sociálními okolnostmi společnosti, v níž žil. Natolik významného, že v podstatě kdekdo, kdo chce ve společnských vědách něco znamenat, se musí s Marxem nejak vypořádat....
Tohle není vhodný prostor pro diskutování jeho myšlenek do hloubky, ale říci, že Marx je "bolševismus", "reálný socialismus" nebo ho dávat do jednoho pytle se Lenem, případně mu přišít stalinistickou diktaturu, je horší jako ztřeba říci, že Le Bon byl fašista, protože Mussolini důkladně studoval jeho ideje a traduje se, že měl Psychologii davů na stolku hned vedle Bible - což mi připomíná: je křesťanství totéž, co exkomunikace, vyvražďování kacířů nebo upalování čarodějnic?
Já nevím, zkus jednu jedinou knihu, Ekonomicko filosofické rukopisy.
Jinak Marx psal v době, kdy v Anglii dělníc pracovali 16 - 18 hodin denně, 7 dní v týdnu, od dětství, ženy u strojů rodily, děti mřely jak mouchy, za mzdy se nedalo žít, dělnící žili v brlozích, děti pracovali v dolech - zdokumentovány jsou případy, že od 4 let - v malých chodbách seděli a otevárali a zavírali vrátka 12 hodin denně, zároven začal poprvné v historii masově jen nezaměstanosti, popisovány jsou úplně bizarní deformace těla, které vznikaly u těch, kdo přežili do dospělosti, tím, že se v temnotě továren od dětství kroutili u strojů....A to vše prosím v době, kdy byly v Anglii velmi moderní myšlenky, které bychom dnes označili za primitivní sociální darwinismus, kdy se věřilo, že lidé si za svoji bídou moho usami a že pomáhat slabým a chodým je sociální zlo, protože to kazí kvalitu populace - ano, začaly se formulovat myšlenky eugeniky, které pak masově použily Spojené státy a vylepšilo nacistické neměcko....i tomu Marx čelil.
Jo, taková celkem krutá myšlenka A. Smithe o neviditelné ruce trhu, která přinesla tolik neštestí a strádání a krizí, tak ta se ted furt adoruje,holtr ideologii určují vítězové. (btw. i ta Smirhova "neviditelná ruka" je překroucena a vytržena z kontextu, jak se komu hodí)