Přidat odpověď
"Zkusím to na konkrétním příkladu. Pokud budeš nakupovat výrobky od zhotovitele za nižší cenu, než za jakou je prodáváš, není to krádež. Ono to totiž jinak nejde, protože bys v opačném případě nedostala ty sama zaplaceno za svoji práci. Koncová cena výrobku se skládá z mnoha dílčích částí, které do ní vždy musíš započítat. Diskutabilní je spíš jen etická stránka věci, jenže na straně druhé - logicky ten, kdo nese největší riziko ztráty a poskytne nejvyšší vstupní investici by měl mít i nejvyšší podíl na zisku. Jak chceš tohle regulovat? Dělník bez kvalifikace prostě nemá na trhu práce takovou cenu jako manager, který prodá jeho výrobek nebo výrobek, na kterém se dělník přímo podílí. Je to "nespravedlivé", ale jinak to prostě nejde."
Monty s tím vším já vcelku souhlasím. Včera jsi mi napsala, že jsem idealistka, nejsem, já naopak vím velmi dobře, jak to funguje a proto s tím můžu nesouhlasit. Ne s tím co ty popisuješ, to by bylo ještě jakž takž v pořádku, pro mě kompromis, ale s tím, že takhle jak to píšeš to nefunguje. To, že část bohatne a další část chudne je o tom, že ten manager, nebo majitel ty lidi co ty výrobky vyrábějí na té nejnižší úrovni odrbává jak se dá, nedodržuje zákony a vydírá hrozbou propuštění. Takže je nejen okrádá v pojetí mé morálky, ale ty lidi i velmi ponižuje. V ČR je to naprosoto běžné, mám desítky historek a nebudu je sem už psát, psala jsem to už mockrát. My máme zákony, jak tady někdo už psal, ale nedodržují se. Tak stejně v té Bangladéši podle jakýchsi úmluv nesmí zaměstnávat děti a stejně se to dělá.
"A řešení není umělá vzdělanost a překvalifikování, táhne společnost k průměrnosti a paradoxně celou situaci ještě zhoršuje."
Umělá překvalifikovanost je taky o tom, že rodiče když vidí, jak se dnes zachází s dělníky, tak vyvíjejí co největší tlak na děti, aby šly proboha studovat cokoli, ale hlavně nemusely makat pro toho kapitalistu v té fabrice, protože to sami zažívaj a nechtějí to pro své děti.
"Jediná skutečně efektivní cesta je silná sociální síť pro potřebné, která vznikne částečně jejím zeštíhlením (odstraněním plošných dávek) a přenesením podstatné části jejího poskytování ze státního molocha na obce a menší subjekty, ovšem s výrazně silnější státní kontrolou a zavedením hmotné odpovědnosti na všech pozicích, kde se s veřejnými prostředky dostávají lidé do styku. Včetně politiků. Ale popsat to detailně je práce na týden, je s tím provázána řada dalších věcí."
Myslím si, že místo stále posilující sociální sítě, která musí zachycovat čím dál víc nezaměstnaných lidí, by bylo dobré, se zamyslet, proč se ta nezaměstnanost zvyšuje a proč přibývá lidí v sociální nouzi, opakuju NĚKDO TADY KRADE a už dlouho.
Předchozí