Přidat odpověď
Přesně tak.
Studium není zadarmo, i když údajně je.
Student z rodiny, která na tom není dobře s prachama, si hooodně rozmyslí, zda si platit studium - pro rodinu je darda už to, že do +-26 nevydělává. (Brigádničit se při některých oborech prostě nedá - já např. brala jakoukoli brigádu, co se namanula, ale výuka byla v našem případě klidně od půl osmé ráno do sedmi do večera, v pátek teda "jen" do dvou a když jsem chodila po nocích uklízet, tak jsem neměla kdy spát a psát seminárky.)
Zato klidně i nenadanej student z rodiny, která je finančně za vodou, si klidně bude studovat do aleluja.
Kvalitu výuky školné nezvýší (beztak by se o vybraný částky snížily dotace MŠMT), naopak studenti se budou víc chovat jako platící klienti, kterým má škola vyjít vstříc.
A co se týká půjček, jednak snad vidíme jasně, že se to v jiných zemích neosvědčilo a druhak i kdybychom neměli možnost vidět to v zahraničí, tak každýmu, kdo zvládnul matematiku ZŠ musí bejt jasný, že když si někdo v šestadvaceti začne vydělávat, vezme si hypotéku na bydlení (nebo platí nájem, to je fuk), má nejvyšší čas počít děti a zůstat bez jednoho příjmu a ještě než se vyhrabe z hypotéky, měl by spořit na důchod... já tam prostě prostor pro splácení půjček nevidim. Respektive dokážu si to představit u ekonoma, ale ne u pomáhajících profesí, ke kterým je VŠ nutná, ale příjmy jsou podprůměrný. (A to uvažuju rodinu úplnou, do který se narodí zdravý děti, takže výpadek příjmu je dočasnej.)
Já prostě nevidim žádný pozitiva, zato negativ kupu...
Předchozí