Přidat odpověď
Śulánky znám - normálně bram. těsto z hl. mouky, šišky se povaří, nic mnena tom nepřekvapuje, docela mi to i chutná. Ale, považte, do večerejška jsem si myslela, že šulánky a škubánky s mákem jsou jen odlišné krakové názvy pro totéž. Včera jsem jen tak cvičně listovala Kuchařkou-recepty naší rodiny (tlustá, spousta receptů, ale bohužel stručných jak telegram) - narazila jsem na recept na škubánky a až nyní, ve svém pokročilém věku, jsem zjistila, že je to něco úplně jiného - jednak se to dělá z brambor vařených bez slupky, jednak se to delá s polohrubou moukou, a co mne nejvíce překvapilo, že se to pak už nevaří - píšou, že se mají dočástečně slitých brambor udělat obrácenou vařečnou dírky, má se to zasypat polohrubou moukou, jaksi nechat propařit, a pak udělat těchto a to už rovnou odkrajovat lžící na talíř.
- co to znamená částečně slitá voda, kolik jí má zůstat?
- co to přesně znamená "propařit", jak dlouho to trvá, jakpoznám, že se to uskutečnilo?
- a až je propaženo, tak se tam ta voda už nechá? Předpokládám, že jo, když je to zasypané moukou, ale jakou konzistenci má výsledné těsto?
- fakt už se to jen dává na talíř? Nevaří se to ani třeba neosmahne na másle? Jak to chutná? Stojí to vůbec za to, to zkoušet? Je to aspon tak dobré jako šulánky?
Díky.
Předchozí