Ale třeba v Číně populace taky narůstala, a evropská města na počátku průmyslové éry často s těmi čínskými nesnesla srovnání.
Důležitým, přehlíženým bodem v evoluci kapitalismu byly případy, kdy panovníci vkládali kapitál do obchodních podniků, a to i formou společného podniku se soukromými bankéři nebo obchodníky: na přelomu středověku a novověku šlo často o těžbu stříbra (bosenští králové vytvářeli obchodní společnosti s Benátčany, Habsburkové spolupracovali s Fuggery apod.). V 16. a 17. století byly dalším stupně anglické a holandské objevné plavby, do kterých vkládala peníze koruna a současně udělovala svým společníkům monopol na obchod s východním zbožím: anglická a holandská Východoindická společnost byly první skutečné výhonky kapitalismu. Pak přišla 1694 Bank of England, kde to bylo v opačném gardu: soukromník půjčil koruně peníze s tím, že fakticky dostal do správy státní finance (monopol na emise peněz).
A to všechno bylo dávno před průmyslovou revolucí i populačním přetlakem.
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.