Přidat odpověď
"Jaké testy, nebo vyšetření by měla udělat? Mohlo by jít např. o nějakou alergii na potravinu (lepek)?"
nechal bych to na doktorovi. Nesnášenlivost lepku jistě mít může, ale popisované potíže nejsou z takové příčiny (ledaže by přicházely při průjmech), stejně tak pokud by za věcí stál neinfekční střevní zánět (např. Crohnova nemoc), už by se při takových projevech jistě projevil i průjmy či přítomností krve ve stolici.
Co se týče rychleho růstu, pak teoreticky je možné, že při něm dochází k ortostatickým kolapsům, ale v 6 letech to není moc pravděpodobné (a jak rychle roste dá se snadno objektivisovat vyčíst z růstového grafu po zanesení naměřených hodnot do něj). Somatické projekce psychosociálních potíží jsou častou příčinou dlouhodobých bolesti břicha u dětí, nicméně nebývají spojeny s kolapsy, jak je popisujete.
Neurologická péče byla správně zajištěna, kontrolní vyšetření amb. dětsk. neurol. jsou na místě. Popisované potíže mohou být i bývají spojeny s onemcněními CNS.
Co se týká srdce, pak jedna možnost tu je, a to paroxysmální tachykardie, nicméně neuvádíte jaký měla v době potíží puls. Nízký tlak krevní jako příčina Vámi uváděných potíží je velmi nepravděpodobný.
Neuvádíte, zda bylo provedeno sonografické vyšetření břicha se zaměřením na mesenteriální uzliny a ledviny a moč. cesty.
Potíže, které popisujete, bývají spojeny s daleko prosaičtějším problémem, kterým je vydatná plynatost střevní nebo zácpa a s některými parasitárními infekcemi (škrkavky).
Jsou ještě další možnosti a nelze bez řádného anamnestického a fysikálního vyšetření soudit na tu kterou z nich a není na místě tipovat to které laboratorní či pomocné vyšetření za potenciálně odhalující příčinu potíží. Proto je jedinou správnou a nadějnou cestou vyšetření lékařem, mnohdy opakované. Nicméně bolesti břicha jsou častým steskem dětí a nemusí méít (a přečasto nemívají) organickou příčinu - což ovšem není důvodem k nepátrání po ní.
Předchozí