| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Hmm... /podotýkám jsem Maďarka která se ještě nenaučila DOBŘE česky, takže se omlouvám za gramatiku/...Moje rodiče vlastní starou Bibli z 19-ho století. Je to nejrozšířenější překlad přeložil ho Károli Gáspár. Nejčastějí používný překlad v kostelech /v katolických i v protestantských/ a vlastní doma i lidé. Mám krásné vzpomínky, jak jsme četli doma tento překlad. Teď vlastním i slovenskou i českou Bibli a mám i Překlad Bible Nového Světa, kterou vydali SJ. Ale to těžko chápu, proč v slovenské a české Bibli vymazali Boží jméno Jehova /Jahve/ a nahradili dle mně docela ponižujícím výrazem Hospodin. Třeba ta maďarská Bible /což nevydali SJ/ na více místech píše Boží hebrejské jméno. Třeba Žalm 83:19 dle Ekumenického překladu zní:..."ať poznají, že ty jediný, jenž Hospodin máš jméno, jsi ten nejvyšší nad celou zemi.... V maďarském překladu namísto Hospodin je Jehova /no určitě pro Vás není neznámé že samotná překlad Ekumenický překlad na straně 12, jak jsou Vysvětlivky 3.odstavec vysvětlí .."...z jména jahvé, jež v navázání na starou českou tradici nahrazujeme sloven Hospodin".... a všimněte si prosím jaká neúcta k Božímu jménu Jahvé se tam píše s malým j ale hospodin s velkým H?!! Takže já jsem přirovnávala různé překlady osobně, a došla jsem k přesvědčení, že Bible je stejná, jsou různý překladatelé jeden napíše třeba hezký, druhý krásný, ale obsah a význam textu se nemění. A co je rozdíl mezi katolickou, protestantskou nebo s Biblí kterou vydali Svědkové Jehovovi? Po důkladném studiu jsem přišla na to, že je to velmi dobrý překlad, nepřekrucuje žádný text souhlasí s ostatnými překlady, rozdíl je v tom, že s úctou používá Boží jméno /původně takzvaný tetragramaton 4 hebrejská písmena JHVH/ která už dlouhá století se překládá jako Jehova Právě tento tetragramaton je i na kříži na Karlovom mostě v Praze.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.