Grainne - ono stačí základní vzdělání - i když čím výš, tím líp.
S tím neustálým přizpůsobováním a pokusy o převýchovu máš pravdu.
Nejhorší to bylo po válce - do vysídlených oblastí byli posláni Romové ze Slovenska - v několika vlnách. Ve městech je nacpali do paneláků. Do té doby žili ve vesnicích nebo kočovali.
Ještě na začátku 60. let by cikánskou mámu nenapadlo ani ve snu dát dítě dobrovolně do děcáku, i kdyby mu chyběly všechny končetiny a mělo dvě hlavy (prof. Dunovský, zakladatel SOS vesniček nám vyprávěl řadu příběhů, jak se to postupně zvrhávalo až do současné podoby)...
Jako jediné východisko vidím dostatečné vzdělání - nikoli "starání se" - jenže ono to starání se dá ve výsledku daleko méně práce - hlavně tedy státu.
Vzdělání a vzdělávání, programy a projekty pro romské děti - je jich jak nastláno, ale tak nějak se tříští, vůbec to není nějaká jednotná koncepce.
A oproti těmto víc či méně bezvýsledným snahám stojí stát se svou štědrostí (vůči VŠEM) a Romové v tom umí chodit - ze sociální práce by mohli z fleku promovat. Je to spíš obdivuhodné a záviděníhodné, jak se někteří v tom, nač mají nárok orientují
Nedostávají vůbec nic nelegálně a nejsou oproti bílým zvýhodňováni - v této oblasti.
Už jsem to tu psala - ouřední blbci, jako jsem já, by ani netušili, že na něco nárok mají, kdyby jim to jiní neřekli a nenapadne je se pídit.
Přesto bych jaksi neměnila