| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Koho to zajímá: co je potřeba na naší VŠ pro získání profesury:
1. pracoviště, kde probíhá řízení musí mít akreditaci pro tento obor - máme i kolegy, kteří musí habilitovat či dělat profesury na jiných školách i když u nás jsou světoví odborníci v oboru - pravidla jsou hodně přísná, akreditace se musí po několika letech obhajovat
2. docentura v ČR, SR nebo její legalizace z jiné země (to není úplně legrace, lidé, kteří část svého pracovního života byli v zahraničí užívají tam oprávněně titul profesor tím, že pracují na "profesorském místě", měli jsme lidi co aspirovali na Nobelovku, u nás ale nemají ani docenturu).
3. Na naší fakultě jsou minimálními podmínkami: 3 doporučující dopisy od kapacit v daném oboru, z toho 2 zahraniční, min. 8 let odučených na VŠ, 1-3 monografie a několik desítek článků v impaktovaných časopisech, nevím teď z hlavy kolik je oficiálně, ale běžně mají několik set až tisíc citací.
Vědecká rada fakulty (cca 40 lidí, 1/3 musí být z jiné školy) na návrh oborové rady (cca 10 lidí - nejlepší z daného oboru na fakultě) jmenuje 5-člennou komisi - musí být co nejvíce nezávislá - automaticky jsou to alespoň 3 lidé z jiné školy, návrh není formální, hodnotí se např. jestli členové komise nemají s dotyčným společné publikace, to bývá v dnešní době týmové práce a úzké specializace docela problém. Všichni musí být samozřejmě profesory v daném oboru.
Komise posoudí materiály, vypracuje stanovisko, hlasuje o doporučení k dalšímu projednávání. Dotyčný musí mít přednášku před odbornou veřejností, ta je znovu hodnocena komisí a dostává se před vědeckou radu fakulty. Tam poté, co jsou shrnuty věci z předchozího řízení má krátkou přednášku, kde představí svůj obor (měl by zaujmout i kolegy z jiných oborů, je tady dobře vidět, kdo umí svůj obor "prodat" a dokáže např. genetiku vysvětlit tak, že jí rozumí i optici.), odpoví na dotazy vědecké rady, ta potom debatuje a hlasuje s vyloučením veřejnosti. Pokud získá dostatečný počet hlasů, vědecká rada navrhuje děkanovi, aby řízení posunul dál. Děkan (ten by se vlastně taky mohl šprajcnout:-)) posílá žádost na odd. vědy a výzkumu celé univerzity. Před velkou vědeckou radou pak dotyčný znovu obhajuje svou profesuru, velká VR hlavně zkoumá, jestli opravdu byly dodrženy parametry uvedené v bodě jedna, už neřeší vědeckou erudici jako takovou, protože je tam už převaha lidí, kteří danému oboru nerozumí.
Pokud i toto řízení dopadne dobře, na návrh velké vědecké rady pak rektor žádá MŠMT o jmenování profesorem pana/paní XY (taky by to mohl stopnout, že). Na MŠMT materiály kontrolují po formální stránce a doposud byl dotyčný jmenován na nejbližším slavnostním předávání profesur - to je dvakrát ročně. Celá procedura od data podání prvotní žádosti do jmenování trvá min. rok a půl - vědecké rady fakulty se schází 4x ročně, velká univerzitní 3-4x. Takže za mě, využití této "možnosti" - tj. nejmenovat na základě toho, že dostal jen návrh je arogance nejvyššího kalibru a opravdu mi to zavání totalitou a hlavně zneuctěním práce a názoru toho množství lidí předtím.
Výše uvedený postup není z Karláku, ale podle mých informací jsou tam pravidla velmi podobná. Jo a ještě profesura určitě není "čestná funkce", procento neúspěšných je cca 20 - a to i při poctivé práci a "sítu" ještě před předstoupením před radu fakulty, řízení bývají 3-4 na jednom jednání a málokdy jsou úspěšná všechna.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.