Přidat odpověď
Vláda představuje vrchol exekuvní moci. Policista by neměl mít možnost ministra zatknout. Proč? Protože vrcholní představitelé musí být chráněni - aby bylo chráněno fungování státu. Tj. pokud by měl být zatčen ministr, tak si to neumím představit bez souhlasu premiéra. Ale neumím si představit ani to sledován ministra, bez vědomí premiéra. Nemluvím o výjimkách, kde by šlo o nějakém okamžitém zadržení. Např. ministr by někoho zavraždil na veřejnosti a policista by ho na místě zatkl. To jistě ano. Mluvím ale o delším sledování ústavního činitele a následném zatčení.
V demokratických zemích neexistuje, aby policie vrthla na půdu parlamentu. Bez pozvání předsedy sněmovny. Kdysi se skrývali v prostorách sněmovny nějací asistenti Sládka, zde byl případný zákrok na místě. I když se to vyřešilo, že do kanceláře Sládka nikdo nevrthl, ale nepustili ho ven (měl tam pak i chemické WC). Vrhnutí na ministerstvo či dokonce do úřadu premiéra je pro mě neakceptovatelné. Premiér je vrchol exekutivy, nikoli prezident. Jak byste se tvářili, kdyby komando vniklo do prostor, kde pracuje prezidentům tým?
Nechci, aby policie byla na vrcholu moci. Jejich moc musí být limitovaná vůči ústavním činitelům i vůči složkám jsou jsou rozvědky či kontrarozvědka.
Předchozí