Berlín - Podobně jako další země východního bloku se i Německá demokratická republika označovala za stát dělníků. Právě dělníci však 17. června 1953 vyšli do ulic Berlína, aby dali najevo nespokojenost s výrazným zhoršením životních podmínek. Nepokoje se záhy rozšířily do dalších východoněmeckých měst a k jejich potlačení musely být nasazeny sovětské tanky. Účastníci povstání jsou dodnes přesvědčeni, že pouze zásah tanků zabránil tomu, aby se již tenkrát Německo sjednotilo.
Příčinou revolty byl program "urychleného budování socialismu", který v létě 1952 vyhlásilo vedení Jednotné socialistické strany Německa (SED). Nápodoba sovětského hospodářského modelu s důrazem na rozvoj těžkého průmyslu však působila velké problémy.
Zatímco produkce oceli či chemikálií v NDR rostla raketovým tempem, dostupnost spotřebního zboží i některých základních potravin byla omezená. Když pak v polovině května 1953 pověřil ústřední výbor SED vládu, aby podstatně zvýšila pracovní normy, začalo to ve společnosti vřít.
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.