Přidat odpověď
Byla to v podstatě politická dohoda. Komunisti předali moc, protože viděli, že ji neudrží. Jen pár by řešilo jinak, např. generál Zbytek, nyní Zemanům nejlepší kamarád. Ten chtěl se svojí divizí na Prahu. Ti moudřejší pochopili, že např. ti vojáci a asi důstojníci by přestali své velení poslouchat.
Komunisti skvěle ovládali a ovládají technologii moci a boj o moc. Tehdy poznali, že prohráli a dokázali z toho vyzískat, co se dalo. Havel technologii moci neovládal, i díky osobnímu humanismu nebyl proti. Tj. komunisti můžou pokračovat a hlavně, slíbila se jim beztrestnost.
Havel udělal chybu, ale nemyslím, že by ten krok udělal, protože byl komunistům nějak skrytě zavázaný. To myslím nebyl. S komunisty nejednal a snažil se o jejich izolaci. Tu prolamovali jiní. Např. Klaus v Lánech přijal představitele parlamentních stran vč. Grebeníčka. Sociální demokraté navenek přijali Bohumínské usnesení, ale fakticky jim Havlův styl vlastní nebyl. Havel tu nastolil pravidlo, které dalo dosti práci postupně odstranit.
Jiná věc je, že hlavními silami v privatizaci byli bývalí komunističtí funkcionáři a estébáci. Junek si zprivatizoval Chemapol - což byla značná část chemického průmyslu, řada firem. Tomáš Pitr je syn komunistickéh tajemníka Pitry, estébák Dvořák si zprivatizoval hotely Zlatá husa a Esplenande a možná i další. Myslím, že cena prvního hotelu na Václavském byla nějakých 70M - těsně po revoluci. Na to si z ředitelského platu (to mohlo být tak 10 tisíc hrubého) našetřil sotva. Vím i konkrétní firmu, kde šéf komunista šéfoval ještě dosti let dál - šéf útvaru o 70 lidech (výpočetní středisko). Byl odejit až po výměně vlády - až odešla od vlády ODS a nehradili je socialisté. V představenstvu tří velkých chemických firem byl tehdy známý, komunita, syn důstojníka, co šel do ksč v r. 1989 (bylo mu něco přes 30). Šéfoval dokud se nedostali k vládě socialisté. Být předsedou představenstva nebo dozorčí rady ve dvou velkých firmách a v třetí být jen členem (nikoli předsedou), to znamenalo jistě slušný příjem.
Tenhle systém tu nastolil právě V. Klaus. Havel byl mimo, do ekonomiky neviděl a pak neměl šanci. Zeman se stal Klausům spojenec - rozdělili si moc i posty. Právě oni dva tu nastolili korupční systém. Pamatuji si tu dobu, kdy nesplacené faktury byly nedobytné. To bylo právě za Klause. Řeči o pravici a levici u těchto pánů jsou dosti mimo. ODS byla původně partou kolem Klause, až později se oddělili. I Zeman dává přednost osobním známým oproti partajnímu postupu. Paroubek byl to samé.
Navzdory všemu tu máme svobodné volby ( s pravidly, jaká tehdy vyhovovala Klausovi a jak je kdysi nastavil) a parlamentní demokracii. Korupce tu je plno jenže Zeman je jedním s hlavních hráčů, co tu ten marasmus zaváděli. A má velmi blízko ke Klausovi, který byl ještě důležitějším hráčem. Zemanova osobní diktatura by ani náhodou neznamenala, že bude korupce méně. Pouze by znamenala totalitu, korupci kontrolovanou jeho přáteli a konec demokracie.
Předchozí