Přidat odpověď
Dost lidí tady zapomíná, že demokraticky zvoleni byli i poslanci dosavadní vládní koalice. To se ihned ozvou hlasy typu, chceme nové volby (to říkal i krátce po volbách Paroubek, když byly problémy se vznikem nové vlády) nebo to máme 4 roky mlčet? Přitom vláda je odvolatelná, Sněmovna je rozpustitelná, dle ústavou daných podmínek. Zeman těsně vyhrál prezidentské volby, bylo to o chlup v obou kolech, v tom prvním získal 23%, jeho partaj má dle odhadů agentur kolem 5% preferencí. Problém je, že Zeman byl zvolen na základě lží, urážení a tady neprůhledného financování od Lukoilu. Zeman = ruské zájmy stejně dobře, ne-li více než Klaus. Za velmi krátkou dobu se Zeman představil tak, že by další volby mohly dopadnout dosti jinak.
Jinak demokraticky volen byl i Adolf Hitler v Německu. Další demokratické volby se pak už nekonaly. Podobně Henleinovci u předválečném Československu. Tam byl problém, že lidi je volili jako stranu hájící německé zájmy. Ne jako stranu, která má prosazovat nacismus, to ve volebním programu neměli.
Demokratické volby je třeba respektovat, ale nesmí to být posvátná kráva, které se nemsí nikdo dotknout. Velmi mě potěšilo, že v Egyptě armáda odstavila Mursího. Sice demokraticky zvolen, jenže jeho vláda demokratická nebyla. I ústavu si prosadil podivným způsobem, zcela bez parlamentu, tj. neústavním postupem. Na rozdíl od některých to nepovažuji za puč, ale spíš za lidové povstání či revoluci, ke kterému se přidala armáda. Pokud by nebyly statisíce či miliony na těch náměstích, tak by armáda se držela zpátky.
O tom Egyptě zavtipkoval i poslanec Křeček. U nás je potíž, že tu nemáme armádu, která by byla v mnoha ohledech solidnější než někteří politici. Máme armádu s polovičním počtem mužů co policie, generálové mají vesměs komunistickou minulost, i když jako mladí důstojníci. Picek mě těžce zklamal, v podstatě člověk, který by sloužil za každého režimu. Mít tu ale schopnou a slušnou armádu zásah vůči našemu prezidentovi by mi zas tak nevadil ...
Předchozí