Přidat odpověď
"Ostrakisace byla docela účinným nástrojem voleb počátků demokracie. Ostrakony byly používány jako označení nežádoucích, oproti volbě žádoucích. Zmíněný inserát je docela obdobou, ale dnes se tak nevolí. Otázkou je, zda tedy je či není etické vyzývat ostatní k nevolbě toho kterého kandidáta. A dále zda to je či není etické obecně, nebo je přípustnost omezena pouze na etiku profesní, což by znamenalo nerovnoprávné postavení voliče zavdané jeho profesí."
Z uvedeného vyplývá, že máte pravděpodobně na mysli počátky athénské demokracie (což nejsou počátky demokracie jako takové), ne však ostrakizaci (což je výraz s přeneseným významem), nýbrž ostrakismus.
Nešlo o volby. Šlo o preventivní opatření proti vnitřním svárům (jeho autor měl pravděpodobně na mysli primárně politické nesváry mezi aristokraty). Nežádoucí byl vyhoštěn, ale nebyl volen žádný "žádoucí". Volby do sněmu (což svým způsobem parlament) byly něco jiného. Ostrakismus měla být zřejmě pojistka proti uchopení moci jednotlivcem, v praxi se používala k odstranění politických soupeřů. Podstatně blíž než k volbám měl tento institut k referendu.
Že by ostrakony byly používány jako označení nežádoucích, je mírně nepřesné: ostrakon byl prostě střep. Označení nežádoucího se dělo jednoduše vyrytím písmem na tomto střepu. Stejně dobře bychom mohli napsat, že k označení Schwarzenberga za nežádoucího byl použit papír...
Ostrakizace je přenesený pojem, používaný v situacích vyobcovávání, sociální vyloučení - např. v šikaně, případně v politickém boji. V případě těch zmíněných plakátů, resp. výzvy nevolit Schwarzenberga, je ostrakizace asi silné slovo, to by se dalo použít v případě, že by někdo vyzýval k tomu, aby mu bylo zabráněno v účasti ve volbách vůbec nebo v politické činnosti jako takové, náběh na ostrakizaci bych spatřoval spíš v prohlášeních typu, že je Rakušák, Němec a ne Čech apod., ale aby to byla opravdu ostrakizace, muselo by to být obecnějším, většinovým jevem, ne jenom jednotlivými výkřiky, proti kterým se ozýval srovnatelný počet nesouhlasných reakcí.
Předchozí