| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Volby se konaly rok po osvobození v roce 1946. Komunisté vyhráli v českých zemích, v tom smyslu, jak to chápeme dnes, tedy že získala nejvíc hlasů (získala relativní, ne absolutní většinu). S převahou zvítězila hlavně v jádru někdejších německých oblastí, na severozápadě a sever Čech a ve Slezsku (výjimkou bylo etnicky české Hlučínsko), což vypovídá o tom, že se tu svezla na vlně nacionalismu (a pravděpodobně i na tom, že mnohde ovládala přidělování nemovitostí po Němcích; jinak byli komunisté celkově nejvýraznějšími zastánci a tvůrci nastěhování českých bezzemků do pohraničí za výhodných podmínek), a dále v průmyslových oblastech jako je Kladensko - svém tradičním zázemí již za první republiky. V českých zemích získali komunisté zhruba dvě pětiny hlasů.

Sociální demokracie získala hlavně v průmyslových oblastech, a celkově ve srovnání s komunisty nezaznamenala žádný nárůst voličů - doplatila na svou úzkou vazbu s komunistickou stranou. Lidovci získali hlavně, jako tradičně i předtím, na jižní a střední Moravě, národní socialisté hlavně v někdejších etnicky českých oblastech, především ve středních a východních Čechách.

Na Slovensku vyhrála s převahou Demokratická strana, a to absolutně (téměř dvě třetiny hlasů, komunisté necelou třetinu).

Přepočteno na mandáty, v parlamentu měli komunisté 38% poslanců (ve vládě, v níž byly povinně zastoupeny všechny strany v poměru odpovídajícím výsledkům voleb, měli 9 ministrů, vč. premiéra, z celkových 26). Komunální volby se nekonaly, složení místních a okresních národních výborů bylo určeno na základě výsledků voleb parlamentních (mimochodem, tyhle prvky, tj. složení vlády a jmenování komunálních představitelů, jasně vypovídají o nedemokratičnosti a centralizovanosti ústavního zřízení, které bylo méně demokratické než za tzv. druhé republiky politicky závislé na Německu).

Parlamentní mandát byl dvouletý a podle průzkumů ztráceli během něj na popularitě. V roce 1946 jim hodně pomohlo i to, že byli jedinou stranou, která se nepodílela na předválečných vládách, ale to se postupně stíralo.

Ve svém předchozím příspěvku k volbám 1946 jsem se zmiňoval o agrárnících, že by byli možná nejsilnější stranou - to byla blbost. Ale kdyby získali aspoň tolik, jako při posledních předválečných volbách, měli by tolik, jako sociální demokracie.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.