| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Ok, tak jo, nedá mi to....i když myslím, že tohle by měl dělat někdo jiný, ale on prý nikdo jiný nemá čas ~:(. Pak se ale nesmí divit, že si lidi myslí něco, co oni neříkají, že ~d~.

Tak předně, lidé často motají dohromady politický a volební program, což jsou dvě různé věci. Svobodní jako jedni z mála mají veřejný i ten politický, takže lidi získávají dojem, že to, co Svobodní berou jako ideu, je volebním heslem a jakmile by se dostali k moci, všechno to zavedou. Pravda je jinde. Jestliže je v politickém programu napsáno, že "Pomoc bližnímu je odpovědností jednotlivce, rodiny a soukromoprávních spolků.", neznamená to, že teď a tady za této situace, ale že je to představa toho, jak by to mělo vypadat v ideálním případě, tedy i za vhodných podmínek, kterých je ale nejdřív nutno dosáhnout. A o tom, jak "snadno" lze dosáhnout sebemenší změny, už lidi snad jistou představu mají. Natož pak, jak je možné dosáhnout (pro někoho) ideálního stavu....

To, jak chtějí dosáhnout ideálu, nebo spíš, jak se k němu začít lehounce přibližovat, už může být obsaženo v programu volebním. Jednou z cest je např. rušení některých daní (nebudu vysvětlovat osobně, tohle je opravdu práce těch, kdo dělají kampaň, včetně vysvětlování, kde vzít ty peníze, které se z daní nevyberou....poznamenám jen to, že jsou daně, jejichž vybírání stojí na platech úředníků a agendě víc, než kolik se skutečně vybere, takže už jejich zrušení je úspora).

Další body volebního programu, které popisují představu o tom, jak dosáhnout lepšího stavu, než je teď, jsou:

referendum o vystoupení z EU (tedy ne, že chtějí vystoupit z EU, ale že se chtějí zeptat lidí, jestli chtějí nebo nechtějí, plus vysvětlení, že EU má alternativu - volný pohyb osob a volný obchod může být zachován, s členstvím v EU nesouvisí, s bezpečností také ne, na to jsou v Evropě i mimo ni jiné mechanismy)

rušení některých úřadů (lidé, kteří by tím přišli o práci, by i za nejhoršího scénáře přišli na dávkách levněji než když dělají, co dělají nebo nedělají, co by dělat měli nebo říkají, že dělají - např. Úřady práce, které jsou prezentovány jako někdo, kdo pomůže najít práci, ale přitom těch, kdo přes tento úřad práci našel, je minimum. Zato se tam musí často chodit hlásit se a prokazovat, že člověk není lemra líná, ale že tu práci hledá. Pak ale zase přichází o spoustu hodin, které by mohl trávit hledáním práce.....sama jsem měla s úřadem práce jednu osobní zkušenost a to, jak se mnou jednali, mám v paměti doteď. A to jsem jen dostudovala (červen) a měla už zajištěnou práci (od srpna), hlásila jsem se jen proto, abych si nemusela platit ten jeden měsíc zdravotní pojištění sama....dnes vím, že to byla chyba).

omezení pravomocí politiků (kopíruju z programu: Ať už bude do parlamentu a vlády zvolen kdokoliv, neměl by mít právo donekonečna zadlužovat stát a zvyšovat daně.)

a nakonec stop uzákoněným loupežím (tedy nucení platit za něco, o co nestojím - poplatek za OZE na fakturách za elektřinu, příplatky za biopaliva v benzínu a naftě, zákonem stanovené exekuční poplatky, platby České televizi, autorské poplatky za kopírování a datové nosiče...přičemž by nikdo nikomu nebránil za tuto službu platit, pokud by o ni stál).

V současném volebním programu Svobodných tedy není nic o změnách v sociálním nebo zdravotním pojištění, tak jak je v současnosti zavedeno. A co se týče jejich představy o zdravotním pojištění jako o systému podobnému tomu americkému, tak to prý také rozhodně ne. Spíš něco ve smyslu "povinné ručení" a "havarijní pojištění" jako u aut, s tím, že by si to platil každý sám, ne prostřednictvím zaměstnavatelů přes finanční úřady, což by mělo dva výhody: platby by šly rovnou zdravotní pojišťovně a ne nejdřív finančáku, takže by ubyl jeden mezistupeň (a tedy jedno z míst pro korupci a úniky peněz do černé díry), a pak by byla větší možnost si domluvit podmínky jak ze strany´pojišťovny, tak ze strany pojištěnce (něco málo reprezentuje dnešní způsob proplácení toho nebo onoho, u každé pojišťovny trochu jinak a za jiných podmínek, jako třeba, že někde stačí, když je tam pojištěný jeden člen rodiny, jinde je potřeba celá rodina apod., ale třeba to, že pojišťovnu lze změnit jen jednou za rok je prostě zásah do osobní svobody....jen proto, že častější změny vedly k náročnějšímu papírování na úřadech....ale co je státu do toho, jak často a s kým člověk uzavírá smlouvu o pojištění, to by měla být věc pojišťovny, jaké si nastaví podmínky a jak si to vyření papírově).
Takže platit zdravotní pojištění by bylo vlastně dál povinné, jen by člověk díky přímé vazbě na pojišťovnu měl větší kontrolu nad tím, za co platí, a na druhou stranu, pojišťovna by zase měla větší přehled o tom, kdo jak o své zdraví pečuje. Zdravotní pojištění za ty, kdo si to sami vyřídit nedokážou nebo nemohou, by dál vyřizoval stát a platbu by řešila v tu chvíli platná sociální politika, takže za současných okolností stát ze sociálního pojištění. Svobodní neodmítají sociální pojištění jako takové, ale mluví o jiné formě, tedy o tzv. negativní dani, která zajišťuje určitý příjem všem, kdo nedosáhnou na nějakou částku....nahrazuje tak všechny ty přídavky na děti, příspěvky na bydlení, podporu v nezaměstnanosti atd....podrobněji by opět měli vysvětlovat Svobodní, myslím, že zrovna tohle mají rozebráno na spoustě míst dost podrobně a pokud něco není jasné, tak není nad to navštívit některou z přednášek, kde se fakt člověk může zeptat osobně...A ještě jednou opakuju, tohle rozhodně není na programu pro tohle volební období...

Omlouvám se za román, ale prostě jsou věci, které si mnoho lidí vykládá jinak, než jak jsou napsané nebo myšlené, protože jsou buď záměrně zkreslovány, nebo špatně pochopeny. A uznávám, že právě to nedostatečné vysvětlování obzvlášť lidsky citlivých otázek je u Svobodných problém....a často jejich smůla, protože pak holt padají ty hlášky o extrémistech, asociálech a třeba i debilech. Stejně tak vím, že jsou mezi nimi nebo jejich příznivci často skuteční extrémisté, asociálové a debilové, kteří právě kvůli výše zmíněné málo zvládnuté komunikaci těch normálních, jsou leckdy víc slyšet.
Teď je ale možnost věnovat pozornost těm, kteří asi jako jediní by měli šanci dostat se do Parlamentu, pokud by tedy Svobodní na těch 5 % dosáhli, a to jsou lídři jednotlivých krajů. O jednom z nich vím, že je víceméně extrémní, a to možná jen díky svému věku, ke kterému jistá nekompromisnost patří, ale zbytek? Nemám tedy pročtené všechny jejich blogy a shlédnutá všechna videa z přednášek, ale dost jich znám z komunikace na FB a působí na mě, tím jak vystupují, i tím co píší, rozumně. A i když se mi někdy jejich názory nelíbí nebo s něčím nesouhlasím, tak musím uznat, že to, co dělají, prostě koresponduje s tím, co říkají a píší. Takže nemám důvod si myslet, že pokud teď říkají, že chtějí daně snižovat nebo rušit, tak že by třeba po volbách hlasovali pro opak, což je jeden z důvodů, proč nevěřím těm z ODS nebo z TOPky (no dobře, taky jednám trochu zkratkovitě, protože to, kdo osobně hlasoval pro co fakt zjištěno nemám, ale není to jen o tom zvyšování daní, proč už k nim nemám důvěru). A je fakt, že mě prostě ta daňová politika oslovuje ze všech bodů programu nejvíc (plus ten o těch uzákoněných krádežích), vidím sama, jak za čím dál víc peněz vozím domů čím dál méně jídla, a to se máme nadprůměrně. U lidí, kteří ty příjmy mají jinde, by těch pár stovek navíc, které by nemuseli zaplatit na dani z příjmu, mohlo mít nějaký význam.

Nebo co třeba ÚSVIT? Budou za ně kandidovat lidé známí už z VV. Na ty se nadává ze všech stran, a přesto mají větší důvěru, než lidé, kteří zatím neměli možnost ukázat, co jsou zač. Jak je to možné? Jinak třeba tohle: "Chceme Evropu jako volný trh zboží, služeb a práce. Nechceme Evropu nesystémových dotací, dávek a úředníků..." nebo tohle: "Chceme odvolatelnost politiků a odpovědnost politiků občanům..." říkají Svobodní od začátku, a navíc popisují i způsoby, jak toho chtějí dosáhnout, přesto jim je buď podsouváno něco jiného (že chtějí zrušení EU, protievropství, nebo v lepším případě u toho druhého že jsou populisté) nebo jsou zcela ignorováni, zatímco ÚSVIT, který existuje asi půl roku, s tímto přišel teď, nabízí jen hesla bez programu, a přesto jeho volební preference rostou a rostou a nejen, že Svobodné už v preferencích předběhli, dokonce to podle průzkumů vypadá, že ti lidé, co seděli v Parlamentu za VV, tam budou sedět zase...To jsou věci, které sice vím, jak vznikají, ale naprosto nerozumím tomu, že fakt můžou pořád a pořád fungovat ~7~.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.