Přidat odpověď
Grainne - vypůjčovat odkud?
Hnutí České děti patřilo k nejvýraznějším protikomunistickým iniciativám pozdních osmdesátých let. Svůj manifest zveřejnilo v květnu 1988 a mezi signatáři byli převážně mladí lidé. Hnutí zásadně přispělo k demonstracím v letech 1988 a 1989, zejména během Palachova týdne v lednu roku 1989.
Impulsem ke vzniku Českých dětí se stala smrt disidenta a právníka Pavla Wonky ve vazební věznici. Jeho pohřeb se uskutečnil 6. května 1988 ve Vrchlabí za účasti několika tisíc osob a stal se manifestací odporu proti autoritativnímu režimu.
Mezi prvními osmadvaceti signatáři manifestu převažovali představitelé kulturního undergroundu, například spisovatelé Jáchym Topol, Luděk Marx, Vít Kremlička, Andrej Stankovič či Ivan Martin Jirous. Na činnosti se pravidelně podílelo zejména několik desítek mladých lidí z okruhu undergroundového periodika Revolver Revue.
Mezi Českými dětmi se také výrazně prosadil zájem o ekologické otázky. Děti požadovaly pravdivé informace o stavu životního prostředí a zvláštní pozornost věnovaly kampani za záchranu Stromovky, kde měl být postaven tunel silničního okruhu.
Příběh Českých dětí ještě neskončil
Na veřejné protesty Českých dětí režim odpovídal tvrdě - zatýkáním i bitím. Jedná se o události, ke kterým se dnes děti v hodinách dějepisu většinou vůbec nedostanou. "Bohužel platí, že více než polovina středoškoláků si myslí, že život před 89 byl srovnatelný nebo lepší než ten současný," říká režisér Strachota.
Předchozí