| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

"Takže v Československu za události po r. 1948 nemohl j e n Gottwald a tehdejší KSČ, ale stejnou měrou taky Beneš?"

On ale Beneš za únor 1948 velkou měrou opravdu mohl. On v čtyřicátém pátém neotevřel dveře Sovětům nuceně, ale dobrovolně. Beneš záhy po vypuknutí války dospěl k závěru, že garancí stability Československa je maximální omezení počtu Němců, později jejich plošné vysídlení. Za garanta vysídlení pokládal Sovětský svaz (který měl s takovýmto plošným přesídlováním zkušenosti, a od něhož také Beneš čerpal inspiraci).
Dále, za nástroj hospodářské prosperity pokládal centrálně řízenou ekonomiku (poučení mj. opět i ze SSSR, ale i z Německa), a v rámci toho i omezení politické soutěže. U Beneše nešlo jen o únor 1948, šlo o celé jeho vládnutí 1945-1948, k čemuž politicky dozrával již několik let předtím. Byl to Beneš, kdo vědomě pomohl instalovat Gottwalda, Stalinovi přišlo nastolení komunistů v Československu samozřejmě vhod, ale předtím spadalo mnohem spíš do skupiny zemí jako je Finsko, Rakousko či Řecko, kde neprosazoval komunismus za každou cenu; mnohem méně patřilo Československo do skupiny jako Polsko, Německo (to zvlášť, aspoň kus - a cesta vedla přes Polsko), nebo Rumunsko. Ani Gottwaldovo postavení v Moskvě po většinu války nesvědčilo zrovna o tom, že je koněm, na něhož Kreml sází.

Beneš byl ideologicky umírněný levicový nacionalista. Beneš se vyznal se dobře v mezinárodní politice, ale víc v té z přelomu 19. a 20. století. V podstatě totalitních politických systémů, které přineslo 20. století, se neorientoval. Nacisty pokládal v prvé řadě za německé nacionalisty, ruské komunisty pak zase v prvé řadě za Slovany. Nedocházela mu souvislost represivního totalitního aparátu s politickým a ekonomickým uspořádáním. Myslel si, že je možné zavést, řečeno s nadsázkou, půl komunismu (jakoby to prospěšné) bez té druhé půlky.

Masaryk byl narozením mnohem víc člověkem 19. století, ale podstatě a významu demokracie rozuměl mnohem lépe - to bylo vidět na jeho obraně Hilsnera nebo politicky persekuovaných jihoslovanských studentů, ale i na jeho postoji vůči domácím Němcům.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.