| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Dobrý den,
ráda bych se Vám svěřila se svým problémem, který mi dost znepříjemňuje život
a tímto Vás prosím o radu.

Žiju v jedné domácnosti se šedesátetiletou matkou, která se před čtyřmi lety rozvedla a zhruba od té od trpí vážnými problémy , které spočívají v tom, že trpí úzkostnými stavy (denně bezdůvodně pláče a nedokáže říci proč), silnou paranoiou (slyší podivné zvuky, má neustále pocit ohrožení, spiknutí) a sociální fobií. Nedokážu přesně říct, zda se její problémy objevily právě v době, kdy se rozváděla ("spouštěčem" mohla být i lehká dopravní nehoda pár let před rozvodem či tělesné změny spojené s přechodem), protože jsem s ní v té době nebydlela, každopádně rozvod s otcem jí dost poznamenal a od té doby se její stav zhoršuje.

V poslední době se navíc objevují problémy podobné stařecké demenci, např. zhoršená pamět, neschopnost souvislé řeči, problémy s hygienou, takže mám obavy jestli se nejedná o prvopočátky Alzheimerovy choroby

K psychiatrovi bohužel nechodí, protože si svou poruchu neuvědomuje a odmítá kamkoliv jít včetně těch lékařských prohlídek, které jsou v jejím věku vyloženě nutné (mamografie, vyšetření tlustého střeva). Navíc není schopná brát pravidelně žádné prášky, protože si myslí, že se doktoři spiknuli proti ní a chtějí jí léky uškodit (další projev její paranoi)a proto si myslím, že bude velice těžké ji přesvědčit k případné léčbě antidepresivy.

Život s ní je dost náročný, protože není schopna souvislejší řeči na nějaké téma, jen mě zahlcuje nesmyslnými dotazy ("neunesl tě někdo?" "slyšela jsi ten divný zvuk?" "kdo tu v noci byl?") a kvůli její zhoršující se paměti neustále někam zandavá svoje věci (včera například založila svoji penzi a pak tvrdila, že jí někdo okradl). Často bývá vzteklá a vyčítá mi nesmyslné věci, což se střídá se stavy úzkosti, kdy usedavě pláče a nebo je apatická a neustále opakuje, jak má zničený život. Když se někde jen chvilku zdržím, tak mi dokola volá, jestli se mi něco nestalo a v noci se chodí dívat, jestli jsem v pokoji a spím. Vážně přemýšlím o tom, že se od ní odstěhuji, protože je mi 26 a už bych si ráda zařídila svůj vlastní život, ale matka je na mě dost fixovaná a tak se bojím, aby neprovedla nějakou hloupost.

Ještě podotýkám, že téměř není možné ji něčím zabavit a nebo zvednout náladu, protože nemá žádné kamarádky, zájmy, nikam nechce chodit a
pomalu přestává mít zájem i o svoje vnoučata (sestřiny děti), které byly její jedinou radostí.

Prosím o pomoc ty, který s podobným člověkem také setkali, aby mi poradili, jak přimět k léčbě člověka, který si svou poruchu neuvědomuje a navíc odmítá spolupracovat.

Můžete mi rovněž zaslat poradit nějakého dobrého psychiatra z Prahy či okolí, který by mohl mé matce pomoci??
Bohužel jsem zatím potkala jen psychiatry, které byly "strojem na předepisování léků" ale scházel jim citlivý lidský přístup, který je v tomto případě nezbytný...

Předem děkuji za odpovědi
Iveta

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.