Přidat odpověď
Podstatné přitom je, že právě tato látka se v organismu zvířat odbourává poměrně rychle, v řádu několika dnů. Záleží samozřejmě také na množství, které je zvířeti podáno. Bohužel právě u této látky, protože se téměř nepoužívá, není u nás k dispozici dostatek informací ke stanovení přesného limitu množství a posledního možného termínu podání této látky před porážkou na jatkách.
Velmi detailní informace má však Austrálie, a podle jejího výzkumu činí ochranná lhůta u metronidazolu 14 až 15 dní, avšak včetně bezpečnostní rezervy. To znamená, že v praxi stačí vysadit toto zakázané antibiotikum zhruba 10 až 12 dní před porážkou zvířete, a její použití se vyšetřením téměř nepozná.
Jiná příbuzná látka, antibiotikum dimetridazol, která se používala zejména v chovech krůt i u nás, má přitom ještě kratší dobu odbourávání v tělech zvířat. Naopak antibiotikum chloramfenikol má ochrannou lhůtu až 35 dní, takže jej lze zvířatům podávat v zásadě jen na počátku produkčního cyklu. To jen pro ilustraci, jaké finty lze s větším či menším úspěchem při chovu hospodářských zvířat používat.
Používat se samozřejmě mohou jen schválená antibiotika, což tedy není případ látky metronidazol, která je k léčení potravinových (hospodářských) zvířat zakázána. Kupodivu není metronidazol zakázán úplně, jeho použití je povoleno, avšak pouze pro sportovní holuby.
Každopádně jde ale o podnikatelský podvod. Podávání antibiotik a především podávání růstových stimulátorů v praxi znamená rychlejší růst zvířete a vyšší zisk pro farmáře, případně i pro zpracovatele masa z takových zvířat.
Předchozí