| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Bible přece v mnoha textech mluví obrazným jazykem - je to soubor řady odlišných žánrů - od pomalu faktografického vyjmenovávání rodokmenů až po milostnou poezii. Je to mýtus - jako takový je hluboce pravdivý, ale to ještě neznamená, že každý příběh a text z ní musí být do posledního písmene pravdou (tedy že se stal přesně takto). V literatuře - a v mýtech taky - je často užíváno podobenství, metafor, nadsázky, symboliky... (Tvrzením, že je Bible mýtus, se nechci dotknout žádného věřícího - mýty jsou nejzásadnější texty odpovídající na základní a nejdůležitější otázky světa, lidského bytí, jeho smyslu a přesahu.)
Nevím, proč by se měla věda s vírou vylučovat - zásadní otázky víry se vztahují té oblasti reality, kterou věda jaksi ponechává stranou. Víra v první řadě vychází z přesvědčení, že existuje duchovní svět, který má nějaký řád a který je příčinou a dejme tomu hybatelem světa hmotného...věda se obvykle zabývá spíše otázkami toho, jak vypadá ona konkrétní organizace a podoba hmotného světa v čase a nám známých dimenzích...a na základě toho se snaží nějak odkývat či zpochybnit existenci Boha. Problém je, že víru zpochybňuje zpravidla argumenty, které vycházejí buď z konfrontace s doslovnými chápáními obrazných textů, nebo z předpokladu, že někde v hmotné realitě musí být možnost potkat nezpochybnitelný hmotný důkaz reality duchovní...~d~ . Vztah mezi vědou a vírou mi připadá podobný, jako by byl vztah mezi obrazným složitým textem a jeho smyslem. Ani na ten si nemůžeme sáhnout, není v textu nijak prvoplánově vyjádřen, skrývá se za jinotaje a obrazy...ale je tam a bez něj by se text proměnil v hromadu slov, jejich primárních významů, mluvnických vztahů... a samozřejmě i tady bychom mohli polemizovat o tom, jaký má kdo důkaz o jeho existenci...a přesto by ho spousta lidí interpretovala, i když ne všichni úplně shodně. Takže z mého pohledu rozpor mezi vírou a vědou není - možná jen rozpor mezi ochotou uznat, že i když nelze plně aplikovat metody jednoho na druhé, obé zcela evidentně a opodstatněně existuje.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.