Přidat odpověď
Podpoření kontaktu rodičů s mrtvým dítětem - dotazník pro duchovní.
Úvodem chceme projevit soustrast všem rodičům, kterým zemřelo dítě, před narozením, při narození, po narození.
Úmrtí dítěte je dle psychologů na škále traumatu nejzásadnější a nejtěžší traumatická událost, se kterou se mohou lidé ve svých životech setkat.
Vzhledem k tomu, že zkušenosti ukazují, že k překonání traumatu je zásadní a nutné truchlení a odtruchlení ztráty, souvisí s tímto tématem i možnost rozloučení se s mrtvým dítětem. Loučení podporuje vyplavování žalu a proces truchlení tak zůstává jako možnost, při popírání ztráty bývá člověk ohrožen na životě (existují výkumy o tom, že matky zemřelých dětí mají větší sklony dříve zemřít).
Vypracovaly jsme 10 kroků k podpoře raného kontaktu a 10. krok je zaměřen na podporu rozloučení se s mrtvým dítětem.Citujeme:
krok 10: Při porodu mrtvého dítěte či úmrtí dítěte po porodu podpořit matku v kontaktu s jejím novorozencem
* Matce a rodině musí být umožněno rozloučení se s jejím dítětem – podpoření a zajištění místa (zákon) - podpořen kontakt kůže na kůži, zajištění památky na dítě (podpořit rodiče v otištění ruky či nohy), podpořit rodiče v prohlédnutí si dítěte, vyfotit rodinu s dítětem
* Matka a rodina mají k truchlení neomezený čas (etika), informovat o možnosti křtu ještě před smrtí (možný je i nouzový křest personálem porodnice) a podpořit v organizaci pietního rozloučení s dítětem".
Je to velmi citlivé téma, proto je zapotřebí jej velmi dobře ošetřit. Hledáme tedy touto cestou duchovní, kteří v nemocnicích podporují rodiče v rozloučení se s mrtvými dětmi a prosíme je o spolupráci na krátkém odtazníku.
Prosíme proto ty z Vás, kteří znají rodiče, jejichž děti zemřely, zda by je o této práci informovali a poskytli jim odkaz na dotazník pro duchovní a předali jej.
Naším cílem je zajištění uctivého rozloučení pro zemřelé a pozůstalé, zajištění emočního prostředí dávajícího možnost v úctě truchlit pro ztrátu. Kientky v psychoterautické péči velmi často popisují retraumatizaci necitlivým zacházením při ztrátě dítěte a také vnímají vždy možnost rozloučení jako šanci k odtruchlení.
Email jsme také rozeslaly všem nemocnicím s porodnicemi v ČR. Zajímají nási dotazníky vyplněné ze Slovenska.
velmi Vám za možnost spolupráce děkujeme. tato naše práce je součástí projevení hluboké úcty všem zemřelým a jejich rodinám.
email:
Dobrý den,
v časopise Pediatrie pro praxi (http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/03/17.pdf) jsme publikovaly článek, kde je uvedeno 10 kroků k podpoře raného kontaktu (aktualizovanou verzi přikládáme v příloze). V dalším článku bychom chtěly podrobně rozebrat bod č.10, o podpoře rodin, kterým dítě zemřelo před porodem, v jeho průběhu či krátce po něm. Pro získání základních informací o současné situaci jsme vytvořily dotazník pro duchovní, kteří docházejí do nemocnic.
Tímto Vás prosíme o pomoc s šířením dotazníku (odkaz na dotazník níže). Prosíme o jeho předání nemocničnímu kaplanovi (kaplanům), resp. všem duchovním, kteří pravidelně i nepravidelně dochází do Vaší nemocnice.
Děkujeme, s pozdravem
MUDr.Marcela Peremská - pediatrička, email: marcela.peremska@seznam.cz
Mgr.Michaela Mrowetz - klinická psycholožka, email: michaela.mrowetz@email.cz
odkaz na dotazník: http://umrti-ditete-pred-porodem-v.vyplnto.cz/
Předchozí