Přidat odpověď
"Když je příčinou slabá kupní síla? Tedy jednou z příčin.
Další příčinou je nejistota a tedy neochota utrácet. Posílit nejistotu dalšími finančními hrátkami asi nebude nejlepší řešení. "
Na rozdíl od zde mnohých nejsem expert finanční a už vůbec ne na makroekonomiku.
Navíc sleduji ¨polemiky těch kteří věci skutečně rozumí. Pokud ¨pominu konspirativní smyšlenky a jakýsi obyšej český zpochybnit bez relevantních argumentů kdeco z toho, co učiní někdo jiný, zejména v daných věcech znalý, pak mi zbývá pár všeobecných znalostí a úvaha v rovině dialektiky či i jen prosté školské logiky.
Pokud se má zvýšit kupní síla, může tomu zásah do financí pomoci buď devalvací nebo inflací. Inflace uspokjí na chvíli, ale má za určitých situací své oprávnění.
Devalvace má spíše dlouhodobý efekt a jde blíže příčině. Tisknout peníze, to znamená
jednak znehodnotit vlastní měnu, a to i s dopadem na občany, jednak za krátko dojít do stejné sitace, skrze niž k inflaci došlo. Když přidáte všem peněz, které nemáte, musíte si buď půjči, nebo natisknout peníze, o které pak mezinárodní hzájem zcela opadne. Když devalvujete, zdražíte zbpží importované a nicotným či větším dílem z domácí produkce.
Co tedy dá větší jistotu občanům ? Vzpomeňte inflaci polskouo, jugoslávskou, italskou, konečně i francouzskou. Někde škrtali tři nuly z hodnoty každý týden, aby pak sáhli k měnové reformě. Je tedy inflace tím, co posiluje jistotu ?
Hrátky ? A od čeho je tu ČNB, než aby hlídala hodnotu měny ? A děkujme za to, že není euro, při němž si jeden stát devalvaci nemůže dovoli. Kdyby se Řecko mohlo vrátit k drachmě a nastavit devalvovaný kurs, mělo by polovinu problémů za dávno sebou.
Řecké zboží by šlo na odbyt, mnohé z něj je ve mnoh aohledech kvalitnější než jiné.
Řekové by nejezdili na dovolené a zůstávali doma, nestrkali by tedy peníze do jiných států. Naopak, Řecko by se stalo atraktivní pro tuiristy nejen svou netzaměnitelnou krásou a přátelstvím coby vlaastostí lidí, ale i finančně. To by přineslo další peníze. Řekové by kupovali své pomeranče, z nichž ty ze sklizní pod Pilionem jsou vskutku nejlepší na světě, ne tak zelené z Barbadsu, které jim tak přivážejí na lodích, své olivy, které zadupavájí do země skrze limity EU, Bavlna a soja by byly
žádaných artiklem, Řekové by konečně našli zaměstnání a ne jako dosud by na práci nečekalo 50 % mladých lidí. Proto dávám Řecko za příklad, abych ilustroval asmysl devalvace, kterou země, v níž se zrodila demokracie, nemůže provést pro područí eurozoně. My naštěstí euro nemáme, stejně jako prozíravá GB.
Předchozí