Přidat odpověď
Lepší je to na Slovensku, kde se županem v Banské Bystrici stal neonacista Kotleba a snad i celkem suverénně.
Důvod je právě ten, že v okolí hodně cikánů žije a lidi s nimi mají problémy.
Tak vysokou volební účast Banská Bystrica nepamatuje
Do funkce župana jej obyvatelé Banskobystricka poslali 55,5 procenty hlasů. Volební účast v této župě dosáhla téměř 25 procent, což je na slovenské poměry nadstandardně vysoké číslo. Konkrétně v Banské Bystrici druhé kolo voleb tolik Slováků k urnám ještě nikdy nepřitáhlo.
Šestatřicetiletý Marian Kotleba se pyšní dvěma vysokoškolskými tituly, ve slovenské politice není žádným nováčkem. Od roku 2003 stál v čele ultrapravicové Slovenské pospolitosti. Šlo mimochodem o první politickou stranu v historii země, kterou slovenský ústavní soud rozpustil s tím, že její činnost je v rozporu s ústavou.
Při volební kampani na banskobystrického župana uveřejnil Marian Kotleba ve svém letáku, že "odstraní nespravedlivé zvýhodňování nejen cikánských parazitů." Za toto prohlášení bylo na něj prokurátorem podána obžaloba za přečin "hanobení národa, rasy a přesvědčení". Stíhání však bylo zastaveno Městským soudem v Banské Bystrici, podle něhož "obžaloba je neodůvodněná a ve spisu nejsou důkazy, které by prokazovaly spáchání uvedeného skutku". Po odvolání prokuratury byl rozsudek potvrzen odvolacím senátem Krajského soudu v Banské Bystrici.
Kotlebův úspěch je výstrahou. Pro Slovensko a slovenskou vládu, že romský problém nevyhnije a je mu třeba věnovat mnohem více pozornosti než dosud, jinak Kotleba potáhne brzy z Banské Bystrice na Bratislavu. Je výstrahou i pro nás Čechy, protože jen slepý nevidí, že důvody, které otevřely neonacistovi cestu k moci na středním Slovensku, lze najít na mnoha místech českého pohraničí. Možná ne tak vyhrocené, ale i tam se situace stále zhoršuje a v posledních letech dramaticky. Recepty neonacistů jsou špatné. Ale když jsou jediní, kteří je předkládají, tak se pak nelze divit, že jim část lidí uvěří.
Předchozí