Přidat odpověď
jojo-je to tak.viiz zde:
Při běhání také musíme správně dýchat. Musíme získávat hodně kyslíku ze vzduchu, plíce ho absorbují a roznášejí se krví do svalů, kde jsou potřeba.
Zkušenější běžci již dýchají podvědomně a to nejčastěji v poměru 2:2 pro nádech:výdech, je to zcela rytmický poměr a nacházejí se tak v aerobním režimu. Pokud se běží pomalu, může být tento poměr až 3:3 nebo 4:4. Teď to uvedeme do praxe spolu s kroky při běhání. Znamená to, že běžeč udělá 2 kroky, při nichž se nadechne a poté udělá další 2 kroky, u kterých vydechne. Je to celkem jednoduchá matematika.
Co se týká onoho dilema – dýchání nosem vs. dýchání ústy, tak je pro začátečníka jednoznačně lepší dýchat nosem. Zvláště v zimních měsících hrozí menší riziko nachlazení a celkově je správné umět dýchat nosem. Je také možné dýchat nosem i ústy současně.
Když vás často „píchá v boku“ při běhu nebo jiných fyzických aktivitách, zamyslete se nad tím, jestli dýcháte správně (viz. dýchání břichem ze začátku článku) a jestli máte vhodný poměr kroky/nádechy a výdechy. Jestliže vás přeci jenom tento stah bránice zaskočí, přejděte do chůze, uklidněte tělo a za chvíli se rozběhněte znova a počítejte si kroky, nádechy a výdechy
Předchozí