Přidat odpověď
Ptáš se obecně, proto obecně.
Státy uznávají v zásadě dva principy:
a) získání občanství podle místa narození
b) získání občanství podle občanství rodičů
Pokud tedy stát uznává princip a), pak uznává dítě jako svého občana pouze v případě, že se narodí na jeho území (občanství rodičů nerozhoduje)
Pokud stát uznává princip b) (ČR a ostatní státy EU, např.), pak dítě získává občanství po rodičích, bez ohledu na to, kde se narodil. Tj. ano, dítě, které má Ceška s jakýmkoli cizincem, ať už se dítě narodí v ČR, EU, Kanadě či Iránu..., bude mít vždy české státní občanství.
Tj. pokud je stát otce dítěte stát, který vyznává princip a), pak není rozhodující, že je otec jejich občan, ale KDE se dítě narodilo. Potom skutečně nemusí přiznat dítěti automaticky státní občnaství otce, protože dítě se tu nenarodilo. To nic nemění na tom, že dítě může získat státní občanství volbou rodičů (za splnění dalších podmínek toho státu), ALE tam skutečně BÝVÁ pravidlem, že se při volbě nový občan (občánek) musí vzdát občanství původního státu. Např. i ty, pokud by ses chtěla stát jejich občanem, musela by ses vzdát občanství českého.
Tj. pokud by se dítě narodilo na území státu otce, který zastává princip a), pak skutečně by automaticky mělo jeho státní občanství (protože se narodilo tam) i české (protože ČR uznává občanství podle občanství matky-rodiče, bez ohledu na to, kde se dítě narodilo). Ale jestliže se dítě narodilo v ČR, tak má občanství ČR podle matky, ale nikoli občanství otce a ano, je tedy možné, že by se muselo vzdát občanství ČR, aby mohlo získat občanství otce.
BUde-li mít dvojí občanství, skutečně bude mít dva pasy a může ukazovat kterýkoli.
Předchozí