| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tak třeba Lenin o jakobínském teroru dost přemýšlel, zprvu se domníval, že se revoluce v Rusku bez teroru obejde, ale když se rozpoutala občanská válka, Trockij začal teror pravidelně praktikovat a Lenin se záhy nechal rychle přesvědčit, a nakonec podporoval rozšíření teroru z konkrétních jednotlivců na celé skupiny. Nicméně Lenin stále chápal teror více jako psychologický nástroj vedení války, určený k zastrašování, jako exemplární trest, nástroj k ovlivnění současnosti či nejbližší budoucnosti. Mnozí jiní bolševici se ale otevřeně odvolávali na jakobínský teror, s oblibou zejména na Marata a Robespierra a jejich výroky, tyto výroky však intepretovali nejen jako nástroj vedení války, ale spíše jako výzvy k preventivnímu odstranění určitých vybraných skupin obyvatelstva (tedy v přímé souvislosti s výroky týkajících se jakobínských poprav; samozřejmě, kromě vyvražďování pracovali také se sociálním vyloučením a „převýchovou“ vybraných skupin – opět ale často s odvoláním na vzory z doby vlády jakobínů). V jejich pojetí šlo už nejen o zastrašení, ale taky o nástroj k ovlivnění vzdálenější budoucnosti, k vytvoření „lepšího lidstva“ – a zde se opět vzdáleně inspirovali určitými myšlenkami z doby francouzské revoluce.

Duchovní kořeny nacismu jsou spletité a některé z nich sahají dávno před francouzskou revoluci (třeba přesvědčení o nadřazenosti rasy), jiné mají kořeny souběžné nebo mladší (teorie přírodního výběru – i v předdarwinovské podobě nebo zvulgarizované a různě překroucené darwinovské podobě). Nezastupitelné místo má ale i idea vytvoření lepšího lidstva odstraněním nežádoucích prvků, osob, které narušují nebo mohou narušovat kolektivní solidaritu a „blaho“ pramenící z určitých proudů ve francouzské revoluci.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.