| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Asi bych měl ale ještě doplnit, že Robespierre jako hlavní iniciátor jakobínského teroru v něm podle všeho viděl hlavně racionální nástroj pro udržení moci (v dobrém úmyslu, jímž i sobě dláždil cestu... na popraviště). Nejspíše se domníval, že podaří-li se najít a dovést pod gilotinu stoupence "reakce" ("pokrok" a "reakce" jsou od té doby stabilními součástmi slovníku mnoha na francouzskou revoluci ideově navazujících politických hnutí), jeho politická podpora bude úplnější a úplnější. Podle všeho vůbec nechápal, jakou atmosféru ve společnosti postupně vzbuzuje.

S přibývajícím počtem případů a tím, jak nemizel politický odpor, nedostavovala se jednota, u něj stále více splývala "reakce" ("kontrarevoluce") a politický odpor, takže nakonec posílal na popraviště i původně poměrně radikální revoluční vůdce. To je jeden efekt hodný zapamatování.

Druhým efektem je to, že právě tím splýváním nakonec jen mírně odlišného názoru a hrdelní vinou, rozmazáváním srozumitelné hranice pomyslné "viny" se ve společnosti šířilo přesvědčení, že nůž gilotiny může dopadnout na každého. Kdyby si to Robespierre uvědomil, mohl toho velmi dobře využít (jako Lenin a po něm Stalin) - ale on si to nejspíš neuvědomoval, a i kdyby ano, je možné, že jeho morální přesvědčení by mu nedovolilo to dělat tak, jak to dělal třeba ten Lenin (zní to zvráceně, ale stále se snažil úzkostlivě hledat a dokládat onu "vinu" - a třeba něco jako nucení k vymyšleným přiznáním, jak nám to přiblížilo třeba Londonovo "Doznání" pro něj nejspíš jako reálná možnost neexistovalo).

Třetím efektem je, že zatímco Robespierre postupně likvidoval ty, kteří vyjadřovali samostatné názory, sílilo povědomí spřízněnosti mezi vrstvou kariérních oportunistů, kteří ho nakonec odstavili a převzali po něm moc i mocenský aparát. Také hodné zapamatování.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.