Přidat odpověď
zajímavý článek o rodinné politice ČR
"Z vaší analýzy vyplývá, že podpora rodin je u nás nedostatečná. Proč si to myslíte?
Navzdory tomu, jak se mluví o velké podpoře rodin u nás, jsme zjistili pravý opak - pohybujeme se na konci žebříčku srovnání s EU. Na hmotnou podporu rodin vynakládáme zhruba jeden den HDP, Francie pět dní. Do sociálních výdajů na bydlení dáváme 0,11 procenta HDP, tedy asi sedm miliard, v přepočtu na evropský průměr by to mělo být 35 miliard. Je absolutní nesmysl, jak jsme slýchali od minulé vlády, že sociální dávky ohrožují stabilitu státního rozpočtu. Představují bezvýznamnou částku zejména ve vztahu k rodinám. Pečuje stát nějak i o ostatní rodiny?
Středněpříjmová rodina, která vydělává, snaží se, bojuje a zaplatí všechno ze svého, tak její disponibilní příjmy se blíží rodinám, které se pohybují kolem životního minima a peníze od státu dostávají z pomoci v hmotné nouzi. Je to bohužel velmi nespravedlivá záležitost.
Co se s tím dá dělat?
Není v silách státu dávat středněpříjmovým rodinám peníze. Ale co kdyby si mohly náklady, které vloží do výchovy dětí, vzdělání, volného času, jazykových kurzů, odečíst z daní? Pravda, sníží se příjmy do státního rozpočtu, ale nic jim nedáváme. Tato výhoda by se tak týkala rodičů, kteří pracují, pečují o děti a utrácejí na to peníze. To je velmi žádoucí chování. Oproti tomu pomoc v hmotné nouzi dáváme lidem, o nichž nejsme vždy přesvědčeni, že pracují a investují do svých dětí."
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-sociolog-petr-visek-d2r-/ekonomika.aspx?c=A140217_2035060_ekonomika_spi
vyšší daňové odpisy na děti, levnější služby pro děti - tudy vede cesta. Co myslíte?
Předchozí