| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Dobrý den,
celiakie to být může, ale nemusí. Držím palce, aby nebyla. Syn nerostl, od prvního lepku ve stravě měl zelené průjmy, u kterých brečel, krupicovou kaši vyblil..... a doktorka radila hlavně lepek dávat, že jsem určitě prdlá biomatka, co se lepku bojí a že děti kadí různě a brečí furt i tak.... Tak jsem obíhala od čerta k ďáblu, kde mi pomůžou bez žádanky. Nakonec jsme se přes kožařku (atopický ekzém) dostali na imunologii, kde dělali nějaký výzkum a chtěli pacienty na testování pšenice. Takže se nám potvrdilo, že má ALERGII na pšenici. Lepek jako alergen mu při dalších krevních testech vyšel taky, to mu dělali na gastro - ale při celiakálních testech mu to vyšlo neprůkazně. Pšenice je ošidná - bezlepková dieta není bezpšeničná, není to to samé. Spousta bezlepkových výrobků obsahuje "bezlepkový pšeničný škrob", který bezlepkáři můžou, ale bezpšeničáři ne. Pozor na to, číst etikety až do konce.
Pan primář na gastru nám tehdy (3 roky zpět) říkal, že biopsie se dělá jen u pozitivních výsledků, aby se opravdu celiakie potvrdila či vyvrátila. Není to v narkóze a dělá se to vrchem - asi nic příjemného, ale dítě z toho neumře. Naopak mu to pomůže v jeho dalším životě, neodmítala bych to, kdyby to bylo nutné. Ale nedávno jsem se zrovna bavila s jednou maminkou-celiačkou a prý se DNES dělají testy na celiakii genetické, tedy jiné než dřív, také z krve, ale ne jen IgE apod., ale nějakou prostě novou metodou. Takže u jejího syna by to poznali z genetických krevních testů. Nevím tedy, jestli je to otázka jen pro celiakií geneticky zatížené děti, nebo u všech již dnes standardně takto.

Jinak co by mě asi napadlo ve vašem případě - udělat si krevní testy u pediatričky a prostě tu bezlepkovou dietu nasadit hned. Kdyby bylo potřeba nějak znova ten lepek řešit, tak stačí 3 týdny před nějakým dalším testováním lepek dát. Ale když by měla 3 týdny denně trpět kvůli testům, tak bych je nedělala a bezlepkovost bych ještě držela dál. Když to dcerce pomůže, prostě můžete být bezlepkoví delší čas, bez ohledu na testy. Ono taky ne vždy se v testech vše ukáže, někdy můžou být falešně negativní. Důležité a lékařsky plnohodnotné je také vaše sledování, co jí dělá a nedělá dobře. Držím palce, striktní bezlepkovost je náročná, hlavně číst ty etikety v obchodě, pozor na zahušťovadla i v jogurtech nebo zmrzlinách apod. (nestačí modifikovaný škrob, musí být uvedeno jaký - modifikovaný kukuřičný/bramborový škrob...).

Když jí to pomůže, tak bych se třeba na půl roku nebo i rok lepku vyhýbala, ale opravdu přísně, žádné uzobávání na návštěvách nebo u babiček. Stačí někdy jen pár soust a to střevo se z toho zase bude vzpamatovávat několik dní.
My jsme chodili pak asi po roce vždy na krevní testy, jestli se ty hodnoty nějak hnuly.
Syn byl přísně bezlepkový od 1,5 roku do 3 let. Tehdy testy vyšly nadějně, tak jsme lepek opatrně zkusili dát. A vyšlo to, průjmy nejsou, syn roste, už bude mít skoro 5 let. Prý se ta střeva umí dát dohromady do tří let, kdy děti z většiny potravinových alergií vyrostou. V dospělosti je minimum lidí s alergií na BKM, laktózu, lepek, ovoce... Držím palce, aby to ve vašem případě byla JEN alergie, z ní je šance vyrůst. Celiakie je doživotní. Kdybyste se nějak chtěla poradit, klidně napište na mejl.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.