Přidat odpověď
Hele, před porodem bych to vůbec neřešila, a to ani kdyby on si moc přál... Aspoň budeš mít svobodu vybrat si jméno a příjmení dítěte, bez příp. kecání ze strany otce :)
My to tak taky měli, kvůli mojí brzké hospitalizaci ze dne na den v těhotenství jsme prostě neměli před porodem souhlasné prohlášení o otcovství, a ačkoli tatínek se k dítěti znal atd.,tak rodný list byl vystavený bez otce, s jménem, co jsem nahlásila, a příjmením mým. Práva tatínka v porodnici nijak krácena nebyla, mohl normálka do inkubátoru atd., jen v tom rodném listu nebyl.
Až měl malý několik měsíců, byli jsme doma a měli jsme povolené vycházky, tak jsme teprve byli na matrice na to souhlasné prohlášení a rodný list mu vyměnili za RL s tatínkem.
Tj. v těhotenství bych se tím fakt netrápila.
Sama otce do RL nezapíšeš v žádném případě.
Po porodu buď otce vyzveš, aby s tebou na matriku šel dobrovolně, pak tam otec zapsán bude...
Budeš-li chtít, aby tam zapsán byl a on dobrovolně na matriku s tebou nepůjde, tak musíš stejně podat žalobu o určení otcovství.
Bude-li chtít on být zapsán a ty to chtít nebudeš, podá žalobu na určení otcovství on.
Určení otcovství není nijak časem limitováno, tj. je možné to udělat klidně i za 10 let, akorát se ti promlčí právo na výživné za ty první roky života dítěte... Tj. pokud teď je otec socka, lůzr a nemakačenko a jen by ti dělal potíže a sám o to nestojí, tak na to dlubej. Když za 10 let bude premiérem ČR, tak holt si necháš určit otcovství pak a budeš chtít alimenty.
Pokud je to slušnej a pracující chlap, tak zřejmě bude o své dítě stát a bude i on sám chtít být v RL uvedený, pak je nesmysl tomu bránit, může si to vysoudit a zbytečně tě to bude stát prachy na soudních poplatcích, znalecký posudek atd.
Neboli - na obecný dotaz obecná odpověď.
Předchozí