Přidat odpověď
Často tady na Rodině čtu nářky na to, jak je špatně, že má vysokou školu mnohem víc lidí než dřív. Že se tím údajně devalvuje VŠ vzdělání, že absolventi nenajdou uplatnění, že se snižuje kvalita vysokých škol jako celku...
Chtěla bych se nad tím spolu s vámi trochu zamyslet - je opravdu fakt, že má k tomuto typu studia přístup víc lidí než dřív, NEGATIVNÍ? Vždyť je snad vždycky lepší mít co nejvíc vzdělaných lidí, a to i kdybychom přijali fakt, že kvalita toho vzdělání bude o trošku nižší (což všichni do omrzeni papouškují jako fakt, ale je tomu tak opravdu?) než úzkou vrstvu supervzdělanců a pak masu nevzdělaných. Přece i kdyby byla laťka toho vzdělání nižší, než kdyby bylo jen pro několik málo vyvolených, tak pořád na tom ti lidi budou lip, než kdyby měli "jen" SŠ.
Taky se tvrdí, že kvalita prvorepublikové maturity byla mnohem výš než dnešní, ale nikoho by asi nenapadlo zpochybňovat to, že maturitu ma dnes opravdu skoro každý.
Navíc kdyby bylo vzdělání elitní záležitost, tak by pravděpodobně zase nastala éra různých protekcí a tlačenek.
Mně osobně stav, kdy vzdělání může dosáhnout co nejvíc lidi, pripada ideální, a nechápu, jak na to někdo může žehrat. Taky me napadlo, jestli ti, kteří VŠ mají, nežárlí na "konkurenci", která dle nich získala diplom snadněji, a zda pro ty, kdo ji nemají, se nejedná trochu o "kysele hrozny". Take okázale "starosti" o to, jak se uchyti absolventi "zbytečných" humanitních oboru, mi přijdou pokrytecke - je to prece jejich vec a pokud to nejsme my sami nebo naše deti, tak co je nam do toho? Připomíná mi to řeči komunistickych nevzdelancu o "burzoaznich pavedach", jako je treba ekonomie.
Jaky na to mate nazor vy?
Předchozí