| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

dneska se mi sám resetoval počítač, a jak tak koukám na tu černou obrazovku, kde nabíhají bílým písmem ty "odborný" nápisy, tak se tam objevilo slovo "disketa" - já pamatuju i 3,5 palcový :-), to už se dneska taky asi nepoužívá, musela jsem mrknout na bednu (mám ji ve skříňce pod stolem, moc často tam nelezu), jestli vůbec mám slot na disketu :-). Jo a slova jako editor T602, nebo Nokia 5110 :-D, přitom jaká to byla tenkrát paráda!

Psací stroj má náš zubař :-), to se dětem líbilo moc - jim to připadá jako pravěk (například jsem si tak připadala, když se mě synek ptal "mami, kdy jsi dostala svůj první tablet? - myšleno jestli on ve svých 6 ho má dřív než jsem ho měla já jako dítě, tak jsem ho ujistila že jsem v 15ti dostala psací stroj a přišla jsem si jako vyhynulej mamut :-D). Ještě na škole jsem používala ruský Elektron, to bylo jak kulometná palba, taky jsme museli psát už ani nevím jakou rychlostí úhozů za minutu (60 byla slabá, tak 90 i víc? už si fakt nevzpomenu).

Babička byla švadlena, ta zas používala spoustu názvů látek, které dnes už buď asi nejsou, nebo nejsou tak v kurzu - třebas "popelín", "atlas" (i když to je spíš vazba), "mušelín", "taft"... dneska jsem si nevšimla že by se látky či materiály takhle pojmenovávaly (krom těch funkčních pro sportovce), v katalozích vždycky napíšou "příjemný strečový materiál", nebo "hodnotná výšivka" (to mě dere), "pletenina" (haha, ale z čeho?), případně "boty ve vzhledu velurové kůže" - to už je úplně mimo.

A s tou přírodou - nevím jestli mám tak vysoký nároky na svoje děti proto, že mě tak cepoval táta (a já přebírám pokřivený vzorec), nebo jestli mě to abnormálně bavilo a tak mi nepřišlo zatěžko se ty věci naučit, nebo jestli jsou má dítka ještě fakt malá a budou vědět později, ale já jsem v jejich věku znala názvy tolika rostlin, stromů a zvířat.... A to jsme nebydleli na žádném statku, jen jsem normálně chodila ven.... A oni u výběhu bádají jestli vidí kozu nebo ovci - a přitom je to muflon nebo kamzík.... Nebo pletou jednotlivé jehličnaté stromy, sněženku s bledulí, řepu s ředkvičkou, místo jabloň/ořešák říká dcera neustále "jablečník, ořešník".... nechápu to. Mám s prominutím hubu umluvenou, jsem si jistá, že jsem to říkala, ukazovala, vysvětlovala x-krát, a efekt slabota. Tak třeba budou jednou potřebovat mnohem hrubší rozlišení typu "strom, kytka, čtvernohé zvíře, dvounohé zvíře...."



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.