Přidat odpověď
http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2014/chorvatsky-recept-na-neplatice-dani-17726
* Spoléháte na elektronickou registraci tržeb, a vyjeli jste dokonce sbírat zkušenosti do Chorvatska a Maďarska. S čím jste se vrátili?
Spoléháme - to je trochu silné slovo. Spíše bych řekla, že to může přispět ke zlepšení morálky běžných poplatníků. Avšak přínos těchto opatření pro rozpočet bude zřejmě nižší než boj proti velkým podvodníkům. Jinak ale jsou dojmy z našich cest veskrze pozitivní. Systém elektronické registrace musí být efektivní, měl by se dát zavést rychle a s co nejnižšími náklady pro poplatníky. Proto je pro nás vzorem Chorvatsko. Příslušný software, který umožní on-line napojení obchodu, dílny či restaurace na finanční úřad, tam je možné vložit do už dříve pořízené pokladny, notebooku, ale třeba i do tabletu. Pokud jsou nějak napojeny na tiskárnu, z níž vyjede účtenka. Odpadají přitom problémy s certifikací výrobců speciálních pokladen i servisních firem, vše se zjednoduší a zlevní. Podle chorvatské zkušenosti to zatím vypadá, že roční náklady by nepřevýšily stovky korun.
* A v Maďarsku?
Tam přece jen mají systém napojený na fiskální paměti v pokladnách, což znamená vyšší pořizovací náklady a právě onu certifikaci. Protože se chceme vyhnout zbytečnému úřadování a s ním spojené potenciální korupci, tak nám více vyhovuje chorvatský model. Rozhodně nechceme vymýšlet nic vlastního, když se můžeme poučit ze zkušeností jiných a ušetřit čas.
* Kdy tedy elektronickou registraci zavedete?
Nejvíce času zabere zřejmě výběrové řízení na firmu, která nám dodá aplikaci na sběr a zpracování získaných dat. K české praxi patří odvolání těch, kteří v takové soutěži neuspějí, a tak je na to nutné vyčlenit jeden, nebo jeden a půl roku. Souběžně by běžela příprava a schvalování legislativy. Napsat zákon by nemělo být nic obtížného. Když budu hodně velká optimistka, tak by tu elektronická registrace tržeb mohla být v roce 2016, když realistka, tak o rok později.
Předchozí