Přidat odpověď
Lekarna NENI povinna mit skladem a v sortimentu vsechno, co si kdo zamane. Mozna tak nejaka zrizovana krajem nebo tak nejak. Vetsina lekaren jsou soukrome podniky (ruznych velikosti) a tam je na rozhodnuti MAJITELE, co mit v sortimentu bude a co ne.
Lekarna ma v zasade 3 moznosti:
1) ma a prodava vicemene vsem - vysledek?
Nejvetsi opruz na svete a to z nasledujicich duvodu:
a) Jakmile se v okoli rozkrikne, ze lekarna ma, okamzite (a myslim opravdu OKAMZITE), se do ni zacnou stahovat pochybna individua, fetaci, varici, bezdomovci placeni predchozimi dvema apod. Vysledek je, ze lekarnik mnohokrat denne odhani tyhle jedince, hada se s nimi, ze jim to neproda, ev. ze toho proda malo, chodi tam zdrogovani atd. Bezva, to se kazdemu strasne chce. Majitele tohle az tak nebere, mnohem vic ho ale zajima ODSTRASUJICI ucinek, ktery tihle lide maji na ty normalni, co si prijdou pro leky na recept apod. - pacienti bezne odchazeji, protoze se jim nechce koukat na to, jak se lekarnik hada s fetakem, a CEKAT ZA FETAKEM frontu (zvlast maminky s detmi - a vubec se jim nedivim). Z pohledu majitele slusne lekarny zisk z fetaku nikdy nemuze nahradit spatnou povest a zisk z lidi, kteri utekli.
b) Kolem pseudoefedrinu je takove mirne vakuum - teoreticky jsou to 2 krabicky po 24 tbl na rodne cislo na mesic, ovsem overovani pres centralni registr ZRUSIL urad na ochranu osobnich udaju a RC apod. se eviduji pouze v lekarne. Ovsem v teoreticke rovine je lekarnik stale zodpovedny za to, aby dana osoba vic jak dve krabicky za mesic nedostala. Jak to ma v praxi provest uz nikdo neresi.Kdo to ale resi je SUKL chodici na kontroly. Krome vselijakych jinych strasne smysluplnych lejster se samozrejme vrhaji i po teto evidenci (vetsinou pocitacove vedene) a zacnou s dotazy, kolik ze krabicek za mesic celkem a jestli to neni moc a jestli jsme si opravdu jisti, ze vsichni byli nemocni a jak to, ze nemame u kazdeho napsany jiny popis symptomu atd. Po jedne takove navsteve se vedouci lekarnik obvykle nastve, Modafen hodi z okna a konec.
2) Ma par krabicek a prodava selektivne (nejspravnejsi zpusob):
Modafen atd. NENI lek volne prodejny, nybrz lek volne prodejny S OMEZENIM. To omezeni znamena nejen pocet tablet na mesic (viz vyse), ale i vhodnost indikace: ma pacient hypertenzi? ma ischemickou chorobu srdecni? cukrovku? zeleny zakal? zaludecni vred? po mrtvici? bere warfarin? uziva jina nest. antiflogistika? atd. U starsich pacientu nad 60 let uz sam VYROBCE predpoklada vyskyt neceho takoveho, takze to lidem v duchodovem veku vyslovne nedoporucuje (viz stiznosti ze dedeckovi neprodali...). Za vydani (a nasledky) nese zodpovednost lekarnik. Nevadi mi se ptat, vadi mi, ze mi lide nadavaji, co je mi do toho. Je mi do toho, ze bez podobnych dotazu lek spravne vydat nesmim (ponechme stranou, ze zbezna kontrola nejzavaznejsich kontraindikaci by mela byt soucasti vydeje/prodeje jakehokoli leku).
3) Nema, neprodava, majitel si nepreje, vedouci lekarny si nepreje, nikdo si nepreje. (Asi nejcastejsi model)
Mala rada: fetaci maji nejradsi Nurofen stopgrip (ibuprofen+pseudoef.), nasledovany Modafenem (ditto). Paralen plus (paracetamol + pseudoef.) vetsinou nechteji, neb z toho jde pseudoef. hur dostavat ven. Tzn. pokud trvate na pseudoefedrinu, nejsnaze asi sezenete Paralen plus.
U nas jsme s touhle zalezitosti skoncovali pote, co jeden nastvany fetak kolegyni (50kg i s posteli) fyzicky napadl. Nic (a opakuji NIC) nam za podobne vystupy a nasledky z nich nestoji. Modafenu mivame jednu krabicku bud pro pacienty, ktere zname, nebo evidentne nemocne pripady.
Předchozí